Musztra w szkole. Tak prezentowały się klasy mundurowe z Pomorza Zachodniego

i

Autor: Domin Musztra w szkole. Tak prezentowały się klasy mundurowe z Pomorza Zachodniego

Musztra w szkole. Tak prezentowały się klasy mundurowe z Pomorza Zachodniego [ZDJĘCIA]

Była rywalizacja, ale też duma z noszenia munduru. W hali sportowej Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas mundurowaych z całego województwa zachodniopomorskiego.

Podczas Zachodniopomorskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych, który odbył się we wtorek, 12 kwietnia, zaprezentowało się osiem zespołów ze szkół mundurowych z regionu. Byli to m.in. uczniowie klas wojskowych, policyjnych, pożarniczych.

Zawody były formą rywalizacji zespołów w zakresie musztry zespołowej zgodnej z regulaminem musztry Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie zaprezentowali m.in. program musztry obowiązkowej i musztry dowolnej.

- Kadeci mogli nie tylko rywalizować, ale też uzyskać cenne rady od specjalistów wojskowych - mówi kpt. Piotr Prokop, rzecznik Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie. - Obecni byli również rekruterzy jednostek z regionu, m.in. 12 Brygady Zmechanizowanej, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie.

Młodzi ludzie, którzy wiążą swoją przyszłość ze służbą wojskową, mogli dzięki temu zapoznać się z ofertą różnych jednostek.

Czytaj też: Jak wygląda miejsce zbrodni? Z czym mierzą się osoby z niepełnosprawnościami? Nowoczesna sala wirtualnej rzeczywistości na Uniwersytecie Szczecińskim [ZDJĘCIA]

Wydarzenie odbyło się po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią. Poprzednia edycja odbyła się w 2019 roku. Organizatorem było Zachodniopomorski Kurator Oświaty i Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie. Jak podkreślają organizatorzy, celem przedsięwzięcia jest popularyzacja klas mundurowych, prezentacja poziomu ich wyszkolenia oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich młodzieży.

W województwie zachodniopomorskim działa 25 szkół z 56 oddziałami o profilu mundurowym, m.in. 12 oddziałami przygotowania wojskowego i 8 certyfikowanymi wojskowymi klasami mundurowymi.

Czytaj też: On pijany, ona bez prawka. Niecodzienna stłuczka na szczecińskich Pomorzanach

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?
Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko
Nasi Partnerzy polecają