Nowoczesna sala wirtuaalnej rzeczywistości na Uniwersytecie Szczecińskim

i

Autor: Domin Nowoczesna sala wirtuaalnej rzeczywistości na Uniwersytecie Szczecińskim

Jak wygląda miejsce zbrodni? Z czym mierzą się osoby z niepełnosprawnościami? Nowoczesna sala wirtualnej rzeczywistości na Uniwersytecie Szczecińskim [ZDJĘCIA]

Gdy praktyka w rzeczywistych warunkach jest trudna lub niemożliwa, studenci mogą doskonalić swoje umiejętności wirtualnie. Na Uniwersytecie Szczecińskim powstała nowoczesna sala wirtualnej rzeczywistości, która dzięki specjalnym aplikacjom umożliwia pracę w pięciu różnych sytuacjach.

Studenci mogą znaleźć się m.in. w wirtualnym miejscu zbrodni czy mierzyć się z trudnościami, z jakimi na co dzień zmagają się osoby z niepełnosprawnościami. Jest to idealne środowisko do doskonalenia umiejętności, gdy praktyka w rzeczywistych warunkach może okazać się niemożliwa, np. na ograniczenia lub wysokie koszty, które są nieporównywalnie mniejsze, niż w przypadku wygenerowania rzeczywistego zdarzenia.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości można np. symulować awarię w elektrowni lub stworzyć scenę zbrodni do badań kryminalistycznych. Sala umożliwia także stworzenie warunków, w jakich na co dzień znajdują się osoby z niepełnosprawnościami.

Czytaj też: Poczta otworzyła sortownię w "dolinie śmierci" Dramatyczny apel mieszkańców [WIDEO]

Z zajęć prowadzonych w sali symulacji będą mogli korzystać nie tylko studenci, ale także przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji czy pracownicy urzędów.

Symulator powstał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach projektu "Jak najbliżej dostępności". Jego koszt to ponad 962 tysiące złotych.

Czytaj też: Ograniczą uciążliwe bodźce. "Cicha godzina" w zachodniopomorskim oddziale NFZ

Sonda
Czy często spotykasz się z budynkami, które są niedostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?
Wielkie centrum logistyczne w szczecińskiej "dolinie śmierci" budzi obawy mieszkańców
Nasi Partnerzy polecają