Celem Alternatywnych lekcji WF jest zachęcenie dzieci oraz młodzieży do bycia aktywnymi, przy jednoczesnym wykorzystaniu ich zainteresowania nowymi technologiami oraz zainspirowanie nauczycieli do prowadzenia coraz ciekawszych i bardziej angażujących lekcji WF.
W 2018 roku blisko 8 tysięcy uczniów szkół podstawowych uczestniczących w projekcie stwierdziło, że "WF jest super!", co stanowi motywację dla inicjatorki projektu, Moniki Pyrek, do ruszenia w wiosenną trasę po Polsce i dalszą promocję sportu przez zabawę.
Czym są Alternatywne lekcje WF?
Jest to projekt, który w 2017 roku został zainicjowany przez utytułowaną byłą lekkoatletkę oraz olimpijkę Monikę Pyrek, a już w 2018 stał się częścią międzynarodowego programu Kinder+Sport. Celem jego realizacji było zachęcenie dzieci do bycia aktywnymi przy jednoczesnym wykorzystaniu ich zainteresowania nowymi technologiami oraz na zainspirowanie nauczycieli do prowadzenia coraz ciekawszych i bardziej angażujących lekcji WF. Czy tak się stało?
- "WF jest super!" to słowa, które najczęściej słyszę od uczestników naszych lekcji i które motywują mnie do dalszego działania na rzecz promocji aktywnego trybu życia wśród najmłodszych - mówi Monika Pyrek. - Jako były sportowiec wiem, jak wymagającą przygodą jest sport, ale też wiem, że w wydaniu dla dzieci powinien on być po prostu dobrą zabawą, która uczy i rozwija.
Przeczytaj również: Gdzie jest wiadukt kolejowy? Obiekt zniknął pod osłoną nocy! [ZDJĘCIA]
Od września do grudnia 2018 roku w Alternatywnych lekcjach WF wzięło udział blisko 8 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych z 16 miast z 8 województw.
- Zainteresowanie jakim cieszą się Kinder+Sport Alternatywne lekcje WF sprawia, że w 2019 roku za cel obieramy sobie odwiedzenie 8 kolejnych województw i zaproszenie do wspólnej sportowej zabawy jeszcze większej liczby uczniów oraz ich nauczycieli! – dodaje Pyrek.
Pierwszy etap wiosennej edycji to województwo zachodniopomorskie i aż 3 miejscowości.
Już we wtorek , 2 kwietnia ekipa Alternatywnych lekcji WF odwiedzi Gryfino, w środę 3 kwietnia Starą Dąbrowę, a w czwartek i piątek - Stargard. W ciągu pierwszego tygodnia Lekcji do wspólnej zabawy zaproszonych zostanie aż 1200 dzieci!
90 minut sportowej zabawy
W czasie zajęć uczniowie szkół podstawowych z klas 6-8 oraz ich nauczyciele mogą w asyście instruktora oraz gwiazd sportu sprawdzić swoją koordynację ruchową, refleks oraz celność w 10 różnych strefach aktywności sportowych.
Przeczytaj również: Szczecińskie przedszkolaki zapraszają... króla! [WIDEO]
- Aby zachęcić dzieci do wspólnej sportowej zabawy, łączymy sport z technologią, czyli stawiamy na kreatywności w prowadzeniu lekcji – mówi Monika Pyrek.
Jedna lekcja to 90 minut sportowej zabawy, która opiera się na różnorodności ćwiczeń, zaczynając od:
- koszykówki z wykorzystaniem interaktywnego systemu wspomagającego trening rzutowy,
- piłki nożnej z systemem mierzącym siłę strzału i wspomagającym celność poprzez wskazywanie właściwego toru lotu piłki,
- rzutu piłką ręczną na bramkę z elektronicznym pomiarem siły rzutu
przez:
- rower stacjonarny zintegrowany z systemem wirtualnej rzeczywistości,
- bieg na 20 metrów z elektronicznym pomiarem czasu,
- refleksomierz,
- pomiar skoku wzwyż na specjalnej macie,
a kończąc na:
- przeciąganiu liny z wykorzystaniem elektronicznego symulatora
- mechanicznej ścianki wspinaczkowej z ruchomymi panelami wspinaczkowymi.
Projekt Kinder+Sport Alternatywne Lekcje WF realizowany pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przy wykorzystaniu dofinansowania zadań z zakresu programu "Sport dla Wszystkich 2019" Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Więcej informacji o projekcie: www.alternatywnelekcjewf.pl.