Spis treści
- Czym jest kwalifikacja wojskowa?
- Kwalifikacja wojskowa 2025
- Komisje lekarskie w Szczecinie
- Jakie dokumenty trzeba przynieść na komisję?
- Zmiana terminu kwalifikacji wojskowej
- Co grozi za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej?
Czym jest kwalifikacja wojskowa?
Problematykę dotyczącą kwalifikacji wojskowej normują przepisy ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r., poz. 248) oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Na mocy art. 57 przywołanej ustawy, zwierzchni nadzór nad przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej sprawuje Minister Obrony Narodowej. Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem do spraw administracji publicznej określa w drodze rozporządzenia, termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej i czas jej trwania na terytorium państwa.
Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Czynności podejmowane w ramach kwalifikacji wojskowe są prowadzone przez powiatowe komisje lekarskie, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz szefa wojskowego centrum rekrutacji.
Kwalifikacja wojskowa obejmuje całokształt przedsięwzięć mających na celu:
- sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony;
- wprowadzeniu danych do ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji;
- przekazanie informacji i promowanie służby wojskowej;
- wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej;
- nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.
Kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie – każdy na terenie przez siebie administrowanym – przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, a także wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast). Bieżący nadzór nad przygotowaniem i przeprowadzeniem kwalifikacji wojskowej sprawują wojewodowie.
Kwalifikacja wojskowa 2025
W bieżącym roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r. (Dz. U. z 2024, poz. 1765), w okresie od 03 lutego do 30 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa mężczyzn urodzonych w roku 2006 oraz mężczyzn urodzonych w latach 2001 – 2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto, obowiązkowi stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi podlegają także osoby, które w latach 2023 i 2024:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.
Komisje lekarskie w Szczecinie
Na terenie Gminy Miasto Szczecin pracować będą dwie Powiatowe Komisje Lekarskie (PKL) w lokalu GUSTAW SECURITAS. ul. Teofila Firlika 19 w Szczecinie tel. 661 039 980 – obok Przychodni EVOMED:
- PKL Nr 1 – w terminie od 03 lutego do 30 kwietnia 2025 r.
- PKL Nr 2 – w terminie od 13 lutego do 07 marca 2025 r.
Przed komisje wezwano 2170 mężczyzn oraz 156 kobiet.
Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą również kobiety urodzone w latach 1998 – 2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach:
- analityka medyczna,
- farmacja,
- lekarskim,
- lekarsko – dentystycznym,
- pielęgniarstwo,
- weterynaria
oraz na kierunkach związanych z kształceniem w zakresie psychologii i ratownictwo medyczne, lub kończą naukę w zawodach technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii.
Ponadto do kwalifikacji mogą się zgłosić osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Polecany artykuł:
Jakie dokumenty trzeba przynieść na komisję?
Osoby stające do kwalifikacji wojskowej zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Zmiana terminu kwalifikacji wojskowej
Nieotrzymanie lub nie przyjęcie wezwania z Urzędu Miasta Szczecin przez mężczyzn urodzonych w 2006 roku, nie zwalnia ich od obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
Osoby, które dostaną wezwanie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie kolidującym z innymi ważnymi przedsięwzięciami, mogą zgłaszać się w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Dokładne informacje o kwalifikacji wojskowej zostały podane w „Obwieszczeniu Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 14 stycznia 2025 roku o kwalifikacji wojskowej w województwie zachodniopomorskim w 2025 roku”, rozplakatowanych od 20 stycznia 2025 r. w najbardziej widocznych i uczęszczanych miejscach oraz szkołach ponadpodstawowych. Obwieszczenia te stanowią również wezwanie do kwalifikacji wojskowej.
Co grozi za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej?
W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny prezydent miasta z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w myśl art. 59 ust. 8 o ustawy z dnia 11 marca o obronie Ojczyzny.