Warto się wybrać!

Michał Fajbusiewicz przekazał cenny dar szczecińskiemu muzeum. Można już oglądać wystawę

2023-09-24 12:03

Autor kultowego programu telewizyjnego "997", Michał Fajbusiewicz przekazał szczecińskiemu Muzeum Techniki i Komunikacji wyjątkowy dar. To kolekcja ponad 200 maszyn do pisania, które znany dziennikarz kolekcjonował od lat. Na otwartej 23 września wystawie Maszyneria Fajbusiewicza można podziwiać kilkadziesiąt unikatowych urządzeń, które kiedyś były wyposażeniem każdego biura.

Michał Fajbusiewicz to nie tylko dziennikarz, scenarzysta i realizator filmowy, ale też kolekcjoner maszyn do pisania. Swoje hobby rozpoczął od urządzenia marki Mercedes. Z biegiem lat kolekcja rozrosła się do ponad 200 maszyn i wielu innych przedmiotów związanych ze 100-letnimi dziejami maszyn do pisania na świecie.

Podczas otwarcia wystawy "Maszyneria Fajbusiewicza" w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, można było spotkać się z autorem "Magazynu Kryminalnego 997", zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i otrzymać autograf, ale przede wszystkim można było podziwiać bogatą kolekcję maszyn do pisania, które dziennikarz zgromadził przez wiele lat. Michał Fajbusiewicz przekazał szczecińskiemu muzeum swoje zbiory, które idealnie współgrają z kolekcją maszyn do pisania szczecińskiej firmy Stoewer. Podczas wernisażu można było zobaczyć m.in. różową maszynę do pisania dla miłośników lalki Barbie.

Na ręce dyrektora Muzeum Techniki i Komunikacji Stanisława Horoszko, Michał Fajbusiewicz przekazał też unikatową maszynę do pisania "Valentine" marki Olivetti, projektu Ettore Sottsassa, która jest uznawana za wzorzec włoskiego designu.

Wystawę "Maszyneria Fajbusiewicza" można oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji mieszczącym się przy ulicy Niemierzyńskiej w Szczecinie.

Co wiesz o legendarnej szczecińskiej marce Stoewer?

Pytanie 1 z 8
Założyciel fabryki, Bernhard Stoewer, urodził się 16 kwietnia 1834 roku
Nasi Partnerzy polecają