Hotelu nie będzie. Kamienice niszczeją. Kwartał w centrum Szczecina wciąż straszy [ZDJĘCIA]

2018-06-21 9:44 Grzegorz Kluczyński

Miał być hotel, jednak od wielu lat w zabytkowych kamienicach u zbiegu ulic Bałuki i Śląskiej nie dzieje się nic, a budynek niszczeje. Miasto ostatecznie odebrało nieruchomość szwedzkiemu inwestorowi.

Szwed bez kamienic

Według planów XIX-wieczne kamienice powinny być już wyremontowane, zgodnie z planami, miał się w nich znajdować hotel, jednak do chwili obecnej inwestor nie rozpoczął prac.

- Zgodnie z przyrzeczoną umową ramową z czerwca 2012 r. zawartą jeszcze pomiędzy Szczecińskim Centrum Renowacyjnym a spółką LCD narożne kamienice przy Bałuki 12,13 powinny być zrewitalizowane w ciągu 5 lat - informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. - Termin ostateczny wykonania remontu upłynął rok temu. W sumie przez 6 lat nic nie zostało zrobione. Umowa zakładała, że w tych budynkach miał powstać hotel. Jednak do dzisiaj w kamienicach nie wykonano żadnych prac.

Kamienica u zbiegu ulic Bałuki i Śląskiej
Autor: Grzegorz Kluczyński Kamienica u zbiegu ulic Bałuki i Śląskiej

Na początku roku, ponownie przystąpiono do rozmów o przedłużeniu terminu wykonania rewitalizacji kamienic. Jednak między miastem i spółką LCD nie doszło do porozumienia.

- Spółka LCD nie przedstawiła konkretnych gwarancji oraz żadnych propozycji wskazujących na to, że w najbliższych latach rozpocznie i zakończy remont budynków - mówi Tomasz Klek. - Stąd decyzja TBS Prawobrzeże o odstąpieniu od umowy i rozpoczęciu przygotowań do sprzedaży budynków.

Jeszcze w tym roku miasto planuje ogłosić przetarg na sprzedaż pechowej nieruchomości.

Przeczytaj również: Spacer po ruinach dawnej fabryki Wiskord. Kiedyś produkowano tutaj kasety magnetofonowe [GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO]

Dwie dekady niemocy i wielkie plany...

Historia modernizacji kwartału 21 w obrębie ulic Bałuki, Bogusława, Jagiellońskiej i Śląskiej sięga lat 90. XX wieku. Plany miasta były dalekosiężne. XIX-wieczne kamienice miały zostać gruntownie wyremontowane, a wewnątrz kwartału miał powstać miejski plac z kawiarniami, restauracjami, sklepikami, fontanną, zielenią i parkingiem podziemnym, sąsiadujący z deptakiem Bogusława i będący częścią tzw. "deptaka gwiaździstego", który nigdy nie doczekał się realizacji. Wśród atrakcji "nowego serca miasta" miała się także znaleźć m.in. oranżeria.

Kwartał 21
Autor: Google Earth Kwartał 21

Dotychczas w kwartale 21 wyburzono oficyny i wyremontowano zaledwie kilka kamienic. Zlikwidowano także Szkołę Podstawową nr 54, czyli słynnego "Maciusia", której budynek od kilku lat stoi pusty. W jego miejscu miał powstać zupełnie nowy, nawiązujący do historycznej zabudowy.

Przeczytaj również: Pamiętacie te sklepy? To właśnie tutaj szczecinianie robili zakupy zanim nastała era galerii handlowych! [GALERIA]

W 2012 cztery kamienice przy ul. Śląskiej i dwie przy ówczesnej ul. Obrońców Stalingradu, czyli obecnej ul. Edmunda Bałuki trafiły w ręce szwedzkiego inwestora. Ich rewitalizacja przeciągała się w czasie. Budynki przy ulicy Śląskiej odzyskały dawny blask, jednak w kamienicach przy ul. Bałuki prace nawet się nie rozpoczęły. Ostatecznie podjęto decyzję o ich odebraniu. Jeszcze w tym roku miasto planuje ogłosić przetarg na sprzedaż pechowych nieruchomości.

Wnętrze kwartału 21
Autor: Grzegorz Kluczyński Wnętrze kwartału 21

Krajobraz po bitwie

Pomimo upływu lat, wnętrze kwartału bardziej przypomina scenografię filmu wojennego niż "serce miasta". Wysiedlone, częściowo zdewastowane kamienice, opuszczony budynek szkoły, niedokończona budowa nowej kamienicy i klepisko, na którym powstał dziki parking dla tych, którzy unikają opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Taki smutny obrazek możemy obserwować w ścisłym centrum Szczecina już od około dwóch dekad. I wciąż nie wiadomo jak długo to jeszcze potrwa. Miejsce ma ogromny potencjał, jednak brakuje konkretnego pomysłu... i inwestorów, którzy przywróciliby temu miejscu dawny blask.

Przeczytaj również: Ruiny w środku lasu. Kiedyś była tu piękna wieża widokowa [GALERIA]

Zobacz #TOWIDEO:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE