IKEA

i

Autor: Grzegorz Kluczyński IKEA

Materace i tapicerowane meble z IKEI z rakotwórczą pianką? Sklep wydał oświadczenie. Sprawdź, o jakie produkty chodzi!

2017-11-17 23:37

Chociaż w naszym mieście wciąż nie ma sklepu IKEA, to i tak wielu szczecinian posiada je w swoich domach, m.in. dzięki taniej dostawie ze sklepu w Poznaniu lub prywatnym przedsiębiorcom, którzy sprowadzają je na zamówienie. Fundacja Instytut Ochrony Praw Konsumentów ujawniła, że do Polski trafiły produkty z rakotwórczą pianką do produkcji mebli. Mogła ona zostać także wykorzystana do produkcji mebli szwedzkiej sieci.

Koncern BASF miał wyprodukować nawet 7,5 tony TDI, który został skażony rakotwórczym dichlorobenzenem. TDI do surowiec wykorzystywany do produkcji mebli tapicerowanych, materacy, poduszek. Wiadomo, że zanieczyszczone TDI wyprodukowano w Niemczech w dniach od 25 do 29 września. W efekcie skażone produkty mogą być teraz dostępne w Polsce, niewykluczone, że pojawiły się także w sieci IKEA.

Przeczytaj również: Z Londynu do Edynburga najtaniej... przez Szczecin? Niezwykła podróż brytyjskiego studenta

IKEA zajęła stanowisko

IKEA wydała w tej sprawie oficjalne oświadczenie, którego treść brzmi następująco:

"Potwierdzamy, że IKEA otrzymała informację od BASF, jednego z poddostawców dla kilku dostawców IKEA, że odkryli oni awarię produkcji, której efektem jest podwyższony poziom dichlorobenzenu w procesie produkcyjnym. W związku z tym IKEA rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie i pierwsze wyniki wskazały, że na polskim rynku może to dotyczyć ograniczonej liczby produktów IKEA z asortymentu mebli tapicerowanych, tj. kilku modeli mebli z rodzin HOLMSUND, VALLENTUNA i EVERTSBERG, które zostały wyprodukowane w okresie 4-5 października 2017 roku (datownik 1740). Bezpieczeństwo i jakość produktów są dla nas najważniejsze, dlatego ze względów ostrożności wstrzymana została sprzedaż tych produktów.

13 października IKEA otrzymała potwierdzenie od BASF i kilku firm z branży meblarskiej, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego ww. awarią. Jednakże zachowujemy środki ostrożności i będziemy nadal badać sprawę."

Uważajmy na to, co kupujemy!

Co zrobić, jeśli mamy wątpliwości, czy zakupiony niedawno materac nie jest szkodliwy? Najlepiej poprosić sprzedawcę o oświadczenie o nieskażeniu surowca. Warto też zaniechać kupowania mebli i materacy z niewiadomych źródeł, zwłaszcza jeśli ich cena jest podejrzanie niska.

Przeczytaj również: Popularny lek na kaszel wycofany z obrotu. Sprawdź czy nie masz go w swojej apteczce!