Inicjatywa kibiców

Legenda polskiej piłki nożnej doczekała się pomnika. Tak wygląda rzeźba Floriana Krygiera przed szczecińskim stadionem

2023-08-11 22:26

Był prawdziwą legendą polskiej piłki nożnej i "ojcem" Pogoni Szczecin. Uwielbiany przez kibiców Dumy Pomorza Florian Krygier wrócił na szczeciński stadion. Na początku sierpnia przed wejściem na niedawno wybudowany niemal od podstaw Stadion Miejski przy ul. Twardowskiego stanęła rzeźba upamiętniająca legendarnego trenera, który odszedł 17 lat temu. Instalacja artystyczna powstała dzięki zaangażowaniu samych kibiców.

O powstaniu pomnika Floriana Krygiera zdecydowali mieszkańcy w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W ósmej edycji SBO 11507 osób opowiedziało się za tym, by instalacja artystyczna upamiętniająca tak ważną dla szczecińskich kibiców piłkarskich postać, stanęła na terenie nowo wybudowanego Stadionu Miejskiego. Ostateczny kształt pomnika został wyłoniony w ramach konkursu ogłoszonego przez miasto, a jego odsłonięcie odbyło się 3 sierpnia 2023 roku.

Legenda polskiej piłki doczekała się pomnika

Autorem rzeźby jest Maciej Jagodziński ze Studia Rzeźby Jagenmeer. Początkowo zwycięska kompozycja przedstawiała postać Floriana Krygiera siedzącego na trybunie stadionowej. Mężczyzna prawą rękę opiera na udzie, w lewej trzyma piłkę futbolową. W pracy nie zabrakło również charakterystycznych dla niego akcentów: kapelusza, szalika kibica Pogoni oraz motta "W sporcie nigdy się nie przegrywa, bo albo się wygrywa, albo się uczy". Ostatecznie zrezygnowano z wysokiego pomnika i instalacja artystyczna przybrała formę ławeczki umieszczonej na placu przed wejściem na stadion od strony ulicy Twardowskiego.

Florian Krygier był prawdziwym "ojcem" Pogoni Szczecin. Od sierpnia 1954 do stycznia 1956 był kierownikiem sekcji piłkarskiej Koła Sportowego „Kolejarz”, gdzie pełnił też rolę trenera I drużyny juniorów. Z "Kolejarza" wywodzi się częściowo klub sportowy Pogoń Szczecin. 1 czerwca 1956 został trenerem seniorów Pogoni. Z klubem związał się na całe życie. Wychował wiele pokoleń szczecińskich piłkarzy. Zmarł 31 marca 2006 roku w wieku 99 lat.

Od 2004 jego imię nosi szczeciński Stadion Miejski przy ul. Twardowskiego, w marcu 2015 roku został również patronem ulicy, która wcześniej nosiła nazwę Autostrada Poznańska.

Co wiesz o Pogoni Szczecin?

Pytanie 1 z 10
Początki klubu sięgają roku...