Mapa została opracowana w oparciu o informacje własne policji, na podstawie informacji przekazanych podczas konsultacji społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej i informacje różnych instytucji.
Na mapie znajdą się informacje m.in. o kradzieżach, włamaniach, rozbojach, uszkodzeniach rzeczy, wymuszeniach, bójkach, pobiciach, oszustwach "na wnuczka", przestępstwach na tle seksualnym i narkotykowym i przestępczości nieletnich. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
Każdy może mieć wpływ na aktualizację informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w najbliższej okolicy. Następnie policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, policja wprowadzi je na mapę. Dzięki temu rozwiązaniu na mapie znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również poszczególnych dzielnic i osiedli.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest m.in. na stronie internetowej zachodniopomorskiej policji i na GeoPortal.gov.pl.