Starlinki nad Polską

i

Autor: Kadr z filmu / nocneniebo.pl

"Kosmiczny pociąg" znów przelatuje nad Polską. Kiedy można obserwować Starlinki? [24.03.2021]

2021-03-24 20:30

W środę przed godziną 10:00 wystartowała kolejna misja Starlink oznaczona numerem 23(22). Na orbicie znalazło się więc 60 kolejnych satelitów. Oznacza to kolejny przelot "kosmicznego pociągu" na nocnym niebie. Kiedy będzie można obserwować Starlinki nad Polską?

Spis treści

  1. Kiedy obserwować Starlinki nad Polską?
  2. Jak obserwować Starlinki?
  3. Czym są satelity Starlink?

Kiedy obserwować Starlinki nad Polską?

Trajektoria przelotu wspomnianych satelitów jest na tyle sprzyjająca, że będzie je można znów obserwować nad Polską - informuje portal nocneniebo.pl. Chętni do obserwacji muszą jednak przygotować się na krótszy niż zazwyczaj sen. Pierwszy przelot odbędzie się już w czwartek, 25 marca 2021 r., o godzinie 3:37, na południowo wschodnim niebie nisko nad horyzontem.

Rozwiąż QUIZ: Czy jesteś mistrzem ortografii? UDOWODNIJ TO! 10/15 to podstawa!

Najlepsze warunki do obserwacji będą na południowych krańcach kraju. Jednak z każdym kolejnym dniem satelity będą przelatywały wyżej i będzie je można bardzo dobrze obserwować z całego kraju.

Kolejne przeloty będzie można podziwiać przez najbliższe 2 tygodnie. W piątek, 26 marca o godz. 3:34, w sobotę, 27 marca o godz. 3:31, a w niedzielę 28 marca Starlinki przelecą nad naszymi głowami o godz. 4:27.

Jak obserwować Starlinki?

Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji Starlinków jest jednak pogoda. Niebo musi być bezchmurne. Jeszcze lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu pozbawionym tzw. "zanieczyszczenia świetlnego", czyli z dala od dużych źródeł sztucznego światła, np. na terenach położonych za miastem.

Zobacz też: Pełnia Robaczego Księżyca 2021. Ciekawe zjawisko na początku wiosny. Kiedy obserwować?

Tajemnicze punkty świetlne to sztuczne satelity Starlink, które wysyłane są na orbitę przez firmę SpaceX należącą do Elona Muska. Obecnie jest ich kilkaset. Niewykluczone, że z biegiem czasu staną się one powszechnym zjawiskiem na niebie, gdyż firma planuje wysłać ich w kosmos aż 12 tysięcy.

QUIZ. Mikołaj Kopernik i jego historia. Co wiesz o słynnym astronomie?

Pytanie 1 z 11
Mikołaj Kopernik urodził się w roku:
Legendarne "Małe ZOO" znika z mapy Szczecina