Korupcja w szczecińskim szpitalu? Lekarz usłyszał 166 zarzutów

2022-05-13 9:51
Korupcja w szczecińskim szpitalu? Lekarz usłyszał 166 zarzutów
Autor: mat. CBA Korupcja w szczecińskim szpitalu? Lekarz usłyszał 166 zarzutów

166 zarzutów dotyczących m.in. przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa, składania fałszywych oświadczeń oraz prania pieniędzy usłyszał były ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie, który został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jak poinformowało CBA, funkcjonariusze ze szczecińskiej delegatury zatrzymali byłego ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Zdunowie, Krzysztofa K. Czynności przeprowadzono w związku z postępowaniem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, które dotyczy między innymi podejrzenia podejmowania czynności które mogły udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z oszustw oraz korzyści majątkowych przyjmowanych w związku z pełnieniem funkcji publicznych, poprzez przyjmowanie tych środków na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie pod pozorem dobrowolnych wpłat na cele statutowe Fundacji.

Funkcjonariusze, w toku prowadzonego postępowania zebrali obszerny materiał dowodowy, m.in. przesłuchanych zostało około 250 świadków. W trakcie prowadzonych przeszukań zabezpieczono również dokumentację. Ustalono, że podejrzany lekarz kwalifikował pacjentów do zabiegu w prywatnym gabinecie informując, że jest możliwość wykonania zabiegu na koszt NFZ, jednak czas oczekiwania na jego wykonanie wynosić będzie nawet do 2 lat lub prywatnie - nawet za kilka dni.

"W tym przypadku niezbędna była „partycypacja” pacjenta w kosztach rzędu 10 000 złotych. Kwota miała być wpłacana na konto Fundacji Pomocy Transplantologii. Wszystko wskazuje na to, że wpłaty pochodzące od pacjentów w ramach wewnętrznych rozliczeń fundacji były przyporządkowane do oddziału szpitalnego prowadzonego przez podejrzanego, a następnie m.in. w kwocie prawie 450 000 złotych trafiły na jego prywatne konto"

- informuje CBA.

Czytaj też: Samochód zderzył się z pociągiem w Stobnie. W tych miejscach trzeba bardzo uważać! [ZDJĘCIA]

W trakcie śledztwa ustalono również, że zatrzymany dopuścił się przestępstwa składania fałszywych oświadczeń podczas udziału w komisji przetargowej szpitala, w kwestii oświadczenia o bezstronności.

"Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany otrzymywał środki pieniężne z tytułu wynagrodzenia od jednej ze spółek farmaceutycznych, która wygrała postępowanie na dostawę sprzętu medycznego dla szpitala"

- podaje CBA.

Łącznie w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie Krzysztofowi K. przedstawiono 166 zarzutów między innymi przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa, składania fałszywych oświadczeń oraz prania pieniędzy w kwocie przekraczającej półtora miliona złotych. Prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 600 tysięcy złotych.

Jak dodaje CBA, śledztwo ma charakter rozwojowy.

Czytaj też: Na 94. urodziny wysłali panią Marię z Kołobrzegu w przestworza! [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy dałeś lub przyjąłeś kiedyś łapówkę?
Roman Giertych zatrzymany przez CBA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE