Korupcja w szczecińskim szpitalu? Lekarz usłyszał 166 zarzutów

i

Autor: mat. CBA Korupcja w szczecińskim szpitalu? Lekarz usłyszał 166 zarzutów

Korupcja w szczecińskim szpitalu? Lekarz usłyszał 166 zarzutów

2022-05-13 9:51

166 zarzutów dotyczących m.in. przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa, składania fałszywych oświadczeń oraz prania pieniędzy usłyszał były ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie, który został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jak poinformowało CBA, funkcjonariusze ze szczecińskiej delegatury zatrzymali byłego ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Zdunowie, Krzysztofa K. Czynności przeprowadzono w związku z postępowaniem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, które dotyczy między innymi podejrzenia podejmowania czynności które mogły udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z oszustw oraz korzyści majątkowych przyjmowanych w związku z pełnieniem funkcji publicznych, poprzez przyjmowanie tych środków na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie pod pozorem dobrowolnych wpłat na cele statutowe Fundacji.

Funkcjonariusze, w toku prowadzonego postępowania zebrali obszerny materiał dowodowy, m.in. przesłuchanych zostało około 250 świadków. W trakcie prowadzonych przeszukań zabezpieczono również dokumentację. Ustalono, że podejrzany lekarz kwalifikował pacjentów do zabiegu w prywatnym gabinecie informując, że jest możliwość wykonania zabiegu na koszt NFZ, jednak czas oczekiwania na jego wykonanie wynosić będzie nawet do 2 lat lub prywatnie - nawet za kilka dni.

"W tym przypadku niezbędna była „partycypacja” pacjenta w kosztach rzędu 10 000 złotych. Kwota miała być wpłacana na konto Fundacji Pomocy Transplantologii. Wszystko wskazuje na to, że wpłaty pochodzące od pacjentów w ramach wewnętrznych rozliczeń fundacji były przyporządkowane do oddziału szpitalnego prowadzonego przez podejrzanego, a następnie m.in. w kwocie prawie 450 000 złotych trafiły na jego prywatne konto"

- informuje CBA.

Czytaj też: Samochód zderzył się z pociągiem w Stobnie. W tych miejscach trzeba bardzo uważać! [ZDJĘCIA]

W trakcie śledztwa ustalono również, że zatrzymany dopuścił się przestępstwa składania fałszywych oświadczeń podczas udziału w komisji przetargowej szpitala, w kwestii oświadczenia o bezstronności.

"Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany otrzymywał środki pieniężne z tytułu wynagrodzenia od jednej ze spółek farmaceutycznych, która wygrała postępowanie na dostawę sprzętu medycznego dla szpitala"

- podaje CBA.

Łącznie w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie Krzysztofowi K. przedstawiono 166 zarzutów między innymi przyjmowania korzyści majątkowych, oszustwa, składania fałszywych oświadczeń oraz prania pieniędzy w kwocie przekraczającej półtora miliona złotych. Prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 600 tysięcy złotych.

Jak dodaje CBA, śledztwo ma charakter rozwojowy.

Czytaj też: Na 94. urodziny wysłali panią Marię z Kołobrzegu w przestworza! [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy dałeś lub przyjąłeś kiedyś łapówkę?
Roman Giertych zatrzymany przez CBA