Pogrzeb

i

Autor: keesluising / CC0 / pixabay.com

Koronawirus w Szczecinie. Zakłady pogrzebowe obawiają się COVID-19. Jak powinien wyglądać pogrzeb?

2020-03-13 12:56

Epidemia koronawirusa spowodowała zwiększenie środków bezpieczeństwa w różnych dziedzinach życia. Odwoływane są m.in. wydarzenia kulturalne, imprezy masowe, zajęcia w szkołach i na uczelniach, urzędy i instytucje wprowadzają zalecenia dotyczące załatwiania spraw. W trosce o zdrowie wprowadzono wiele ograniczeń. Nie ma jednak wytycznych dotyczących ceremonii pogrzebowych, co niepokoi przedstawicieli firm zajmujących się przygotowaniami do pochówku.

Pracownicy zakładów pogrzebowych mają do czynienia z osobami zmarłymi i podczas swojej pracy zachowują wszelkie zasady bezpieczeństwa, by w kontakcie z ciałem uniknąć infekcji. Mimo wszystko, obawiają się zarówno o swoje zdrowie, jak i o zdrowie osób uczestniczących w pogrzebach. Jedna z zachodniopomorskich firm wystosowała apel z listą zasad, których przestrzeganie może pomóc uniknąć zarażenia koronawirusem. Chodzi m.in. o to, by ograniczyć liczbę osób uczestniczących w ceremonii do niezbędnego minimum, zwłaszcza w przypadku osób z grupy ryzyka, czyli starszych i przewlekle chorych. Do sali pożegnań powinno wchodzić małymi grupami, najlepiej osób wspólnie zamieszkujących ze sobą - rotacyjnie, a nie na zasadzie zgromadzenia. Ważne jest również, by nie dotykać ciała, trumny i akcesoriów. Chusteczki używane podczas pogrzebu powinno się zabierać ze sobą. Istotne jest także zachowanie bezpiecznej odległości między osobami - od jednego metra w przypadku osób zdrowych, do 4,5 metra w przypadku osób z objawami przeziębienia.

Główny Inspektorat Sanitarny wyszczególnił kilka ważnych rzeczy, których należy przestrzegać w kontacie z ciałem osoby zmarłej. Również zaleca, by nie dotykać ciała - poza czynnościami związanymi z obmyciem, ubraniem i ułożeniem osoby zmarłej w trumnie. Tutaj jednak obowiązują środki bezpieczeństwa związane ze stosowaniem płynu dezynfekującego, używania specjalnej substancji płynochłonnej w trumnie, a także szczegółowych instrukcji dotyczących transportu oraz procedur związanych z przygotowaniem ciała do pochówku.

Zdaniem GIS, pracownicy zakładów pogrzebowych powinni znać procedury związane z postępowaniem ze środkami dezynfekcyjnymi czy też odpadami.

Czytaj też: Co musisz wiedzieć, jeśli obejmie cię kwarantanna?

- W tych okolicznościach szczególnie ważne jest opracowanie przez przedsiębiorcę wewnętrznej procedury działania w zakresie postępowania ze zwłokami od momentu odbioru do momentu pochowania, uwzględniającej wcześniej opisane wymagania oraz odpowiednio do świadczonych usług - informuje Grzegorz Hudzik, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. - Niezależnie od powyższego uprzejmie proszę o śledzenie na bieżąco komunikatów i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

Dotychczas nie ma żadnych szczegółowych wytycznych dotyczących samych uroczystości pogrzebowych. Jak tłumaczy Andrzej Kus z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie, podczas uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Centralnym obowiązują dotychczasowe zasady.

- Warto jednak zachować wszelkie środki ostrożności - mówi rzecznik ZUK.

Zmieniły się jednak zasady załatwiania formalności, m.in. związanych z organizacją pogrzebów, w biurze obsługi Wydziału Usług Cmentarnych.

- Zalecamy, by sprawy urzędowe załatwiać maksymalnie w dwie osoby - dodaje Andrzej Kus. - Pozostałe, ze względów bezpieczeństwa, powinny znajdować się poza biurem i oczekiwać na zewnątrz.

Wiele spraw można również załatwić zdalnie, bez konieczności osobistej wizyty w biurze szczecińskiej nekropolii. Opłaty prolongacyjnej za miejsce na cmentarzu można dokonać przez Internet, natomiast za wjazd na teren Cmentarza Centralnego można zapłacić za pośrednictwem Mobilnej Karty Miejskiej. W razie pytań można skontaktować się z biurem telefonicznie lub mailowo. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie zuk.szczecin.pl.

Koronawirus: Czy sklepy zostaną zamknięte?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany