Koronawirus w Szczecinie. Tak policjanci kontrolują osoby na kwarantannie. Ile grozi za jej złamanie? [ZDJĘCIA]

2020-03-19 8:41

Osoby poddane obowiązkowej domowej kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem, powinny przez cały czas przebywać w miejscu zamieszkania. Szczecińskie służby sanitarne wraz z policją, przynajmniej raz na dobę sprawdzają czy takie osoby pozostają w domu, nie narażając innych na zagrożenie zdrowia i życia. Przypomnijmy, za złamanie kwarantanny grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Praca policjantów przy kontroli kwarantanny nie jest łatwa. Każdego dnia muszą oni odwiedzić dziesiątki miejsc, w których przebywają odizolowani i sprawdzić czy dopełniają oni obowiązku, a także czy nie potrzebują pomocy. Funkcjonariusze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą do domu czy mieszkań. Zawsze są to umundurowani policjanci, którzy wcześniej w miarę możliwości w pierwszej kolejności kontaktują się telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia. Zebrane informacje przekazywane są do służb sanitarnych i wojewody.

Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Policja apeluje o rozsądek. Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do jednego roku. W szczególnych przypadkach może także zostać zastosowany przepis dotyczący sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, za co może już grozić od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Koronawirus. Posłuchaj o prawach pracownika w obliczu pandemii. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Gwiazdor „Gogglebox" pokazuje jak spędza czas w domu