Kontrola drogowa

i

Autor: mat. policji

Kontrole drogowe po nowemu! Sprawdź, co się zmieni od 7 listopada!

2019-11-06 14:04

Ręce należy trzymać na kierownicy i nie wolno opuszczać pojazdu. W sytuacji, gdy nie zastosujemy się do tych poleceń, może to skończyć się mandatem. 7 listopada wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Sprawdźcie szczegóły!

Zachowana została większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian było doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania służb np. policji.

Kontrola w dowolnym miejscu

Rozporządzenie reguluje przede wszystkim przepisy dotyczące postoju radiowozów w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły zatem być przeprowadzane w dowolnym miejscu, nawet jeśli policjanci złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Co ważne, dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.

"Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym" - czytamy w komunikacie Komendy Głównej Policji.

Ręce na kierownicy

Jeżeli kontrolujący nas policjant wyda polecenie, żeby trzymać ręce na kierownicy lub nie opuszczać pojazdu, musimy tak zrobić. W przeciwnym razie możemy otrzymać mandat nawet do 500 złotych. Warto jednak pamiętać, że to nie jest nowy przepis. Obowiązuje on od lat.

Rozporządzenie rozszerza także katalog możliwości wpuszczenia kierowcy do radiowozu.

"Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej" - informuje KGP.

Policjanci nie będą musieli legitymować się każdemu kierowcy. Dotyczy to jednak tylko sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości.

Według nowych regulacji, w celu kontroli przewożonych odpadów, policjanci będą mogli zerwać plombę zabezpieczającą. Będzie to możliwe w razie wątpliwości co do przewożonego ładunku.

Kolejne zmiany w przepisach pojawią się 1 stycznia 2020 roku. Kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi sprawdzenie stanu licznika w pojeździe.