Koniec chaosu w przestrzeni miejskiej! Szczecin ma Katalog Mebli Miejskich [GALERIA]

2017-09-14 9:35

8 zestawów mebli miejskich i 16 rodzajów chodnika od dziś obowiązuje w przestrzeni publicznej Szczecina. Pojawił się długo wyczekiwany Katalog Mebli Miejskich, dzięki któremu będzie można uporządkować nieco chaotyczną estetykę miasta.

Katalog Mebli Miejskich oraz Katalog Nawierzchni będą teraz wyznacznikiem działań prowadzonych w Szczecinie. Z katalogów będą mogły korzystać nie tylko wydziały, jednostki miejskie i spółki dla których będzie on obowiązkowy, ale również prywatni inwestorzy, którym będzie zalecany. Z katalogu można dowiedzieć się m.in. jak mają wyglądać ławki miejskie, kosze, słupki, stojaki na rowery, a nawet chodniki w poszczególnych częściach miasta, które zostało podzielone na 7 stref.

- Katalogi zostały stworzone po to by uzyskać w przestrzeni miejskiej spójność estetyczną i  jak najwyższą jakość wykonania mebli i nawierzchni w przestrzeni  publicznej – mówi Jarosław Bondar, architekt miasta. – Mamy nadzieję, że to wyeliminuje chaos i pozwoli w łatwy sposób panować nad estetyką miasta.

Przeczytaj również: Jak pociąg na drodze! Policjanci nie wierzyli własnym oczom!

Katalog Mebli Miejskich porządkuje elementy w zestawy i wskazuje możliwość użycia danego zestawu w określonej części miasta. Elementów można używać również rozłącznie. Katalog nie przesądza o sposobie aranżacji konkretnej przestrzeni i warunkach montażu.

Katalog nawierzchni to nie tylko chodniki, ale również elementy wykończeń, zjazdy i oznakowania (w tym przejścia dla osób niewidomych i niedowidzących).

- Dokumenty mają formę otwartą więc zakładamy ewentualne poszerzenie ich w przyszłości – dodaje Jarosław Bondar. – Najważniejsze dla nas było jednak ustandaryzowanie całej przestrzeni miasta w atestowane i ogólnodostępne meble, z których bez problemu będzie można korzystać.

Katalogi są dostępne na stronie Urzędu Miasta:

Przeczytaj również: Rusza remont torowiska na Krzywoustego. Przygotujcie się na utrudnienia! [OBJAZDY, ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ]