Aleja Jana Pawła II w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Aleja Jana Pawła II w Szczecinie

Komunikacyjne zmiany w centrum Szczecina. Autobusy wracają na al. Jana Pawła II

2022-03-31 10:16

Na ten moment czekało wielu mieszkańców Szczecina. Po trwającej ponad dwa lata przebudowie i kilku miesiącach opóźnienia, jedna z najbardziej reprezentacyjnych alei w centrum miasta zostanie oddana do użytku. Od piątku będą mogli korzystać z niej w pełni kierowcy, piesi i rowerzyści, a już za kilka dni także pasażerowie komunikacji miejskiej. Na swoje dawne trasy powracają autobusy.

Aleja Jana Pawła II zostanie otwarta dla ruchu w obu kierunkach w piątek, 1 kwietnia, po porannym szczycie komunikacyjnym. Wprawdzie w najbliższym czasie będą jeszcze trwały odbiory i prace porządkowe, ulica będzie w pełni przejezdna, mogą wystąpić jedynie niewielkie czasowe utrudnienia.

Modernizacja al. Jana Pawła II obejmowała odcinek między pl. Grunwaldzkim i pl. Armii Krajowej. Chociaż zostało przebudowane dosłownie wszystko, aleja zachowała swój charakter. Największą zmianę można zaobserwować na odcinku między ulicami Felczaka i Niedziałkowskiego, gdzie szlak spacerowy i rowerowy zostały przeniesione z obrzeży pasa zieleni na jego środek. To powrót do przedwojennego układu, który został zmieniony w latach 70.

- Przebudowane zostały chodniki, ścieżka rowerowa i jezdnia przy zachowaniu niezwykłego, historycznego klimatu - dodaje Hanna Pieczyńska. - Mała architektura już teraz zachęca do odpoczynku, a gdy całość nasadzeń rozkwitnie, będzie można w pełni zachwycić się tym niezwykłym miejscem.

Przebudowa al. Jana Pawła II kosztowała prawie 24 miliony złotych.

Czytaj też: Był już wykonawca... ale się wycofał. Kto zagospodaruje otoczenie przystanku Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej?

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z wznowieniem ruchu na całym odcinku przebudowywanej al. Jana Pawła II, od poniedziałku 4 kwietnia nastąpią zmiany w kursowaniu linii 87, 70 i 90.

Na linii 87:

  • w kierunku pętli „Podbórz” likwidacji ulegnie przystanek „Urząd Miasta” zlokalizowany w ciągu al. Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ul. Wielkopolską (nr 12592);
  • w kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)” od przystanku „Wąska Floating Arena” autobusy kursować będą przez ul. Felczaka i al. Jana Pawła II do pl. Grunwaldzkiego i dalej bez zmian, zatrzymując się na przystankach:
    • Odrowąża (na żądanie, nr 18411),
    • Urząd Miasta (w ciągu al. Jana Pawła II za skrzyżowaniem z ul. Felczaka, nr 12511),
    • Plac Grunwaldzki (w ciągu al. Jana Pawła II przed pl. Grunwaldzkim, nr 11621).

Nie będą obsługiwane dotychczasowe przystanki: „Wąska” (nr 18611), „Śląska” (nr 18722) i „Plac Grunwaldzki” (nr 11631).

Czytaj też: Kładą bruk i nowe chodniki. Tak zmienia się główna aleja w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na linii 70 od przystanku „Felczaka” autobusy kursować będą przez ul. Felczaka i al. Jana Pawła II do pl. Grunwaldzkiego i dalej bez zmian, zatrzymując się na przystankach:

  • Urząd Miasta (w ciągu al. Jana Pawła II za skrzyżowaniem z ul. Felczaka, nr 12511),
  • Plac Grunwaldzki (w ciągu al. Jana Pawła II przed pl. Grunwaldzkim, nr 11621).

Nie będą obsługiwane dotychczasowe przystanki: „Urząd Miasta” (nr 12521), „Odrowąża” (nr 18412), „Wąska” (nr 18611), „Śląska” (nr 18722) i „Plac Grunwaldzki” (nr 11631).

Na linii 90 likwidacji ulegnie przystanek „Urząd Miasta” zlokalizowany w ciągu al. Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ul. Wielkopolską (nr 12592).

Czytaj też: Budowa SKM Szczecin z gigantycznym opóźnieniem. Będzie nowy termin? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Jak oceniasz stan szczecińskich ulic?
Słynna szczecińska aleja zmienia się na lepsze. Mija pół roku od początku remontu