Kolejna kamienica na deptaku Bogusława w Szczecinie odzyska dawny blask

i

Autor: Szczecińskie TBS Kolejna kamienica na deptaku Bogusława w Szczecinie odzyska dawny blask

Kolejna kamienica na deptaku Bogusława w Szczecinie odzyska dawny blask. To będzie gruntowna przebudowa

2022-06-04 5:30

W ostatnich latach rewitalizacja kamienic w rejonie deptaku Bogusława nieco zwolniła tempa, jednak wciąż coś się dzieje i kolejne zabytkowe budynki odzyskują dawny blask. Do wyremontowania zostało już niewiele kamienic, wkrótce ekipy budowlane pojawią się w kolejnej. Ponad stuletni budynek przy ul. Bogusława 49 przejdzie kompleksową renowację, zarówno z zewnątrz jak i w środku. Jej fasada zostanie podświetlona.

- Dziś kamienica przy ul. Bogusława 49 nie zachęca swoim wyglądem - mówi Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. - Wkrótce jednak ta sytuacja się zmieni i budynek odzyska dawny blask. Szczecińskie TBS właśnie ogłosiło przetarg na wykonawcę renowacji tej nieruchomości.

Zakres remontu przewiduje m.in:

  • rozbudowę kamienicy od strony podwórza o windę i balkony,
  • podniesienie dachu w celu wykorzystania przestrzeni strychowej na mieszkania,
  • dostosowanie budynku do obecnych standardów mieszkaniowych, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo,
  • podział mieszkań na mniejsze oraz wykonanie w każdym lokalu odrębnej łazienki,
  • przebudowę mieszkań w parterze na lokale usługowe bez barier architektonicznych
  • wykonanie zagospodarowania terenu przylegającego do kamienicy od strony podwórza, w tym urządzenie zieleni, elementów małej architektury i miejsc parkingowych,
  • budowę i remont instalacji: elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, teletechnicznych, odgromowej, gazowej i centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Czytaj też: To jedno z najstarszych torowisk w Szczecinie. Ten widok wkrótce przejdzie do historii [ZDJĘCIA, WIDEO]

Kolejna kamienica na deptaku Bogusława w Szczecinie odzyska dawny blask

i

Autor: Szczecińskie TBS Kolejna kamienica na deptaku Bogusława w Szczecinie odzyska dawny blask

- Aktualnie w kamienicy znajduje się 11 mieszkań i jeden lokal usługowy - mówi Tomasz Klek. - Po modernizacji powstanie 16 mieszkań i dwa lokale usługowe.

Kamienica przy ul. Ks.Bogusława X 49 wybudowana została w 1910 roku i jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Celem ochrony konserwatorskiej jest przywrócenie elewacji właściwego stanu technicznego i estetycznego. Chodzi także o powrót do historycznego wyglądu z zachowaniem istniejących elementów pierwotnej kompozycji i elementów wystroju architektonicznego, tj. boniowania, profilowanych gzymsów, naczółków, opasek okiennych, dekoracyjnych płycin i ornamentów. Do najważniejszych prac konserwatorskich należy zaliczyć wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic oraz prac remontowo-konserwatorskich elewacji frontowej. Odnowiona elewacja kamienicy będzie w odcieniach zieleni, a także zostanie podświetlona.

Zgodnie z założeniami remont potrwa około półtora roku od daty zawarcia umowy z wykonawcą robót.

Czytaj też: Przedwojenny napis nie zniknął pod grubą warstwą tynku. Kamienica w centrum Szczecina odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA, WIDEO]

To kolejna kamienica przy deptaku Bogusława, którą remontuje Szczecińskie TBS.

- Aktualnie kończy się renowacja narożnego budynku przy Bogusława 52 - dodaje Tomasz Klek. - W tym przypadku zakres modernizacji jest również bardzo szeroki. Oprócz odnowienia elewacji i zdobień, renowacji poddane są także balkony i dach.

Wewnątrz kamienicy przeprowadzono przebudowę pomieszczeń, w tym także tych położonych w piwnicy i na poddaszu. Od podwórka budowana jest winda i zewnętrzna komora śmietnikowa, a także tarasy i instalacja alarmowa. W związku z adaptacją poddasza na cele mieszkalne i biurowe nastąpiło podwyższenie dachu.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Czy znasz historię tych szczecińskich budynków?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Ten widok wkrótce przejdzie do historii. Zniknie jedno z najstarszych torowisk w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany