Stettin 1930 Tramway Trip

i

Autor: Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski, Mariusz Kleszczewski Stettin 1930 Tramway Trip

Kiedyś zaprosili nas na wyjątkową wycieczkę tramwajem po przedwojennym Szczecinie. Teraz zdobywają świat! [WIDEO]

2017-10-25 11:14

Dobrze znane budowle i zupełnie anonimowe kamienice. Zabytki, które wciąż istnieją i obiekty, które zniknęły już z panoramy Szczecina. Wszystko z odgłosami starego tramwaju w tle. Animacja autorstwa szczecińskich twórców robi ogromne wrażenie. Można ją oglądać bez końca!

Surrealistyczna wycieczka w przeszłość

Film przedstawiający podróż tramwajem po przedwojennym Szczecinie jest artystyczną wizją przejażdżki tramwajem miejskim jaką mógłby odbyć mieszkaniec Szczecina w latach 30. XX wieku. Animacja 2D została stworzona przez Kasię Zimnoch, Pawła Kleszczewskiego i Mariusza Kleszczewskiego w 2011 roku, z okazji wystawy "Pamięć kształtu" w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.

Przeczytaj również: Wielkie morze ruin. Tak wyglądał Szczecin krótko po zakończeniu wojny [GALERIA]

- Nie jest to rekonstrukcja miasta, ale bardziej próba artystycznej podróży w przeszłość do miejsca które praktycznie po wojnie przestało istnieć - mówi Paweł Kleszczewski, jeden z twórców animacji. - Do tworzenia tekstur każdego budynku używaliśmy starych fotografii miasta. Przeglądnęliśmy setki takich zdjęć i z nich próbowaliśmy tworzyć przekonywującą i ciekawą wizję przeszłości. Podróż tramwajem wiedzie poprzez reprezentatywne dla dawnego Szczecina miejsca.

W filmie możemy zobaczyć m.in. tak charakterystyczne miejsca jak Wały Chrobrego czy Teatr Miejski, ale także typowe dla lat 30. XX wieku szczecińskie kamienice, pojazdy i sceny z życia codziennego mieszkańców miasta. W tle słyszymy odgłosy charakterystyczne dla starego tramwaju.

Praca została zakupiona do kolekcji Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie i jest prezentowana na wystawie stałej. W połączeniu z zabytkowymi pojazdami i eksponatami, w miejscu o wyjątkowym historycznym klimacie, film robi jeszcze większe wrażenie niż na ekranie komputera, dlatego warto odwiedzić muzeum w dawnej zajezdni i zobaczyć go na żywo.

Ze Szczecina do Cavan

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są pochodzącym ze Szczecina duetem polskich animatorów i artystów wizualnych. Obecnie mieszkają w Irlandii. W roku 2013 założyli w mieście Cavan studio produkcyjne Konik.

Tworzą animacje oparte na mitologii, folklorze i legendach. W swoich animacjach łączą elementy plastyczne z elementami historii sztuki, etnologii i antropologii kultury. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski

i

Autor: Konik Studio Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski

Przeczytaj również: Najstarszy Mateusz w Szczecinie, czyli platan owiany tajemniczą legendą [ZDJĘCIA]

"Broken Tale" podbija świat

Wiele postaci z folkloru i legend można znaleźć w najnowszej animacji studia Konik - "Broken Tale", która powstawała w Irlandii, Polsce i Szwecji.

- Można znaleźć w niej wiele różnych postaci z różnych regionów Europy - mówią twórcy animacji. - Łoś, trolle i Huldra to postacie znane z folkloru skandynawskiego. Z folkloru słowiańskiego zapożyczyliśmy postacie takie jak wiła, leszy i chochoł. Gnomy, wiedźmy i Lurkeens reprezentują postacie charakterystyczne dla folkloru celtyckiego.

Broken Tale

i

Autor: Konik Studio Broken Tale

Dzieło zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej animacji zagranicznej na tegorocznym XXIX Festiwalu Filmowym Fano we Włoszech, ponadto animacja była prezentowana na ponad dwudziestu międzynarodowych festiwalach filmowych. W 2016 roku Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski zostali nagrodzeni Cavan County Council Arts Development Award, a także grantem z Instytutu Adama Mickiewicza Kultura Polska Na Świecie.

Więcej informacji o działalności Konik Studio można znaleźć na stronie internetowej oraz na Facebooku.

Przeczytaj również: Wkrótce zniknie część "starego" Niebuszewa! Tych kamienic już niedługo nie będzie [ZDJĘCIA]

Nasi Partnerzy polecają