Surrealistyczna wycieczka w przeszłość
Film przedstawiający podróż tramwajem po przedwojennym Szczecinie jest artystyczną wizją przejażdżki tramwajem miejskim jaką mógłby odbyć mieszkaniec Szczecina w latach 30. XX wieku. Animacja 2D została stworzona przez Kasię Zimnoch, Pawła Kleszczewskiego i Mariusza Kleszczewskiego w 2011 roku, z okazji wystawy "Pamięć kształtu" w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie.
Przeczytaj również: Wielkie morze ruin. Tak wyglądał Szczecin krótko po zakończeniu wojny [GALERIA]
- Nie jest to rekonstrukcja miasta, ale bardziej próba artystycznej podróży w przeszłość do miejsca które praktycznie po wojnie przestało istnieć - mówi Paweł Kleszczewski, jeden z twórców animacji. - Do tworzenia tekstur każdego budynku używaliśmy starych fotografii miasta. Przeglądnęliśmy setki takich zdjęć i z nich próbowaliśmy tworzyć przekonywującą i ciekawą wizję przeszłości. Podróż tramwajem wiedzie poprzez reprezentatywne dla dawnego Szczecina miejsca.
W filmie możemy zobaczyć m.in. tak charakterystyczne miejsca jak Wały Chrobrego czy Teatr Miejski, ale także typowe dla lat 30. XX wieku szczecińskie kamienice, pojazdy i sceny z życia codziennego mieszkańców miasta. W tle słyszymy odgłosy charakterystyczne dla starego tramwaju.
Praca została zakupiona do kolekcji Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie i jest prezentowana na wystawie stałej. W połączeniu z zabytkowymi pojazdami i eksponatami, w miejscu o wyjątkowym historycznym klimacie, film robi jeszcze większe wrażenie niż na ekranie komputera, dlatego warto odwiedzić muzeum w dawnej zajezdni i zobaczyć go na żywo.
Ze Szczecina do Cavan
Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są pochodzącym ze Szczecina duetem polskich animatorów i artystów wizualnych. Obecnie mieszkają w Irlandii. W roku 2013 założyli w mieście Cavan studio produkcyjne Konik.
Tworzą animacje oparte na mitologii, folklorze i legendach. W swoich animacjach łączą elementy plastyczne z elementami historii sztuki, etnologii i antropologii kultury. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przeczytaj również: Najstarszy Mateusz w Szczecinie, czyli platan owiany tajemniczą legendą [ZDJĘCIA]
"Broken Tale" podbija świat
Wiele postaci z folkloru i legend można znaleźć w najnowszej animacji studia Konik - "Broken Tale", która powstawała w Irlandii, Polsce i Szwecji.
- Można znaleźć w niej wiele różnych postaci z różnych regionów Europy - mówią twórcy animacji. - Łoś, trolle i Huldra to postacie znane z folkloru skandynawskiego. Z folkloru słowiańskiego zapożyczyliśmy postacie takie jak wiła, leszy i chochoł. Gnomy, wiedźmy i Lurkeens reprezentują postacie charakterystyczne dla folkloru celtyckiego.
Dzieło zostało uhonorowane nagrodą dla najlepszej animacji zagranicznej na tegorocznym XXIX Festiwalu Filmowym Fano we Włoszech, ponadto animacja była prezentowana na ponad dwudziestu międzynarodowych festiwalach filmowych. W 2016 roku Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski zostali nagrodzeni Cavan County Council Arts Development Award, a także grantem z Instytutu Adama Mickiewicza Kultura Polska Na Świecie.
Więcej informacji o działalności Konik Studio można znaleźć na stronie internetowej oraz na Facebooku.