Kiedyś to była matura! Ściągi w kanapkach i pod spódnicą

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Kiedyś to była matura! Ściągi w kanapkach i pod spódnicą

Kiedyś to była matura! Ściągi w kanapkach i pod spódnicą. Co dziś można wnieść na maturę 2022 z polskiego i matematyki?

2022-05-02 11:04

Sala gimnastyczna, odświętny strój, wielki stres, niezawodna ściąga i pytanie: "jaki będzie temat egzaminu?". Matura od wielu lat wygląda niemalże tak samo. Niby nic się nie zmieniło przez ostatnie dziesięciolecia, jednak dzisiejsza matura jest już nieco inna, niż ta, którą zdawali nasi rodzice czy dziadkowie. Co można było kiedyś wnieść na maturę, a co można obecnie? Gdzie nasi przodkowie ukrywali ściągi, a gdzie uczniowie chowają je teraz? Czym różni się obecny egzamin dojrzałości od matury 2022? Wyjaśniamy!

Ściągi na maturze

Ten ważny moment w życiu przeżył chyba każdy z nas. I chociaż nie było nam wtedy do śmiechu, obecnie, po latach, wspominamy swoje egzaminy maturalne z uśmiechem i nostalgią. Ściągi na maturze chowane w rękawach, długopisach, a nawet kanapkach - doświadczył tego chyba każdy z nas. Panie, które zdawały maturę dawniej, do ukrywania ściąg używały na przykład... rajstop. Wystarczyło trochę podciągnąć spódniczkę, a cała wiedza była w zasięgu wzroku. Idealnym miejscem na ukrycie tej niezwykle ważnej "pomocy naukowej" były maskotki, które - w wersji oficjalnej - miały przynosić szczęście maturzystom.

Czytaj też: Jasnowidz Jackowski miał wizję o maturze 2022. Szokujące słowa przepowiedni! "Uczniowie będą inaczej potraktowani"

Matura 2022: co można wnieść?

Obecnie zasady dotyczące przedmiotów wnoszonych na maturę 2022, uległy licznym zmianom. Uczniowie nie wniosą już maskotek, które poza dobrą energią dostarczą "wiedzy w wersji miniaturowej". Ściąg nie znajdziemy już w kanapkach, których nie przygotowują już rodzice, a najczęściej wynajęta firma cateringowa. Dozwolone są tylko niezbędne przybory piśmiennicze i pomoce naukowe. Długopis, linijka, cyrkiel, kalkulator z podstawowymi funkcjami - to pozycje znajdujące się na liście przyborów ogłoszonej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, które można mieć przy sobie podczas matury 2022. Dla uczniów, którzy systematycznie wzbogacali swoją wiedzę podczas lekcji, w zupełności powinny one wystarczyć. Ci, którzy uważali nieco mniej, z pewnością "przemycą" na salę egzaminacyjną ściągi, które będą ukryte w najróżniejszych miejscach. Czy przydadzą się podczas matury? Trudno powiedzieć. Prawdopodobnie wiele osób z nich wcale nie skorzysta, jednak sama świadomość posiadania takiej "pomocy naukowej" sprawi, że do egzaminu maturalnego podejdą z większą pewnością siebie.

Sprawdź koniecznie: Co można wnieść na maturę 2022? Lista rzeczy, które musisz mieć przy sobie na maturze. Czy można wnieść wodę i kanapki?

Matura 2022

Matura 2022 rozpoczyna się już we wtorek, 4 maja, egzaminem pisemnym z języka polskiego. Następnego dnia uczniowie ostatnich klas szkół średnich zmierzą się z "królową nauk", czyli matematyką. Następnie przyjdzie czas na języki obce i kolejne przedmioty. Tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia, a tych, którzy mają już egzamin dojrzałości za sobą, zapraszamy na sentymentalną wycieczkę w czasie. W poniższej galerii możecie zobaczyć jak wyglądały egzaminy maturalne w czasach PRL. Aż się chce powiedzieć: "Kiedyś to była matura!".

Rozwiąż QUIZ: Rozmówki "polsko-zagraniczne". Niektóre słówka was zaskoczą, albo rozbawią do łez!

QUIZ: czy jesteś gotowy na maturę 2022 z języka polskiego?

Pytanie 1 z 10
Do jakiego rodu należał Hrabia z "Pana Tadeusza"?
Pan Tadeusz - A. Mickiewicz
Tak wrocławscy maturzyści zatańczyli poloneza na Rynku!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany