Będzie drożej!

Kaufland wprowadza rewolucyjne zmiany. Przy kasie złapiesz się za głowę! Wszystko przez "Pfand"

2023-11-24 7:10

Wielu mieszkańców pogranicza chętnie odwiedza centra handlowe i supermarkety po drugiej stronie granicy, nie tylko w poszukiwaniu promocji, ale by zrobić "zwykłe" zakupy. Niesłabnącą popularnością cieszy się tzw. "niemiecka chemia", czyli środki do prania i czyszczenia, a także kosmetyki, słodycze i artykuły spożywcze. W przypadku tych ostatnich już wkrótce może spotkać nas spore zaskoczenie. Wszystko w związku z nowymi przepisami, które wchodzą w życie w 2024 roku.

Kaucja za butelki i puszki w niemieckich sklepach

Wielu klientów, którzy robią zakupy w Niemczech, jest świadomych tego, że w przypadku zakupu napojów w puszkach i butelkach, trzeba przygotować się na dodatkowy wydatek. Często niezauważalny, oznaczony "drobnym maczkiem" na etykietach cenowych tzw. "Pfand" to nic innego, niż kaucja za opakowanie. Podobnie jak w Polsce dotyczy on szklanych butelek, np. przy zakupie piwa, jednak dla niektórych zaskoczeniem może być, że kaucję trzeba również zapłacić za plastikowe butelki typu PET i aluminiowe puszki. To dodatkowy koszt - czasem kilka, a czasem nawet 25 centów, czyli około złotówkę na sztuce. Te pieniądze można oczywiście odzyskać, oddając opakowania zwrotne w automatach, które znajdują się niemal w każdym większym sklepie.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Zapłacisz więcej!

Od 1 stycznia, klientów sieci Kaufland czekają spore zmiany w systemie kaucyjnym. Jak zapowiada sieć, kaucja będzie naliczana nie tylko za butelki i puszki od piwa czy napojów, ale także za jednorazowe opakowania od części produktów mlecznych, a dokładniej plastikowych butelek na mleko, i wszystkich produktów mlecznych przeznaczonych do picia, czyli jogurtów, kefirów itp. Będzie ona wynosić 25 centów. Oznacza to tylko jedno - dużo większy rachunek do zapłacenia przy kasie. W przypadku zakupu butelki mleka i kilku jogurtów, będzie trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem nawet kilku euro.

"Od początku 2024 r. mleko, mieszane napoje mleczne i wszystkie nadające się do picia produkty mleczne sprzedawane w jednorazowych plastikowych butelkach na napoje o pojemności od 0,1 do 3,0 litrów będą opatrzone logo kaucji DPG. Zgodnie z niemiecką ustawą o opakowaniach (VerpackG), napoje te podlegają kaucji i dlatego są zintegrowane z systemem zwrotu i kaucji DPG" - informuje "Deutsche Pfandsystem GmbH" cytowany przez portal polskiobserwator.de.

Kaufland jest pierwszą siecią handlową w Niemczech, która wprowadza kaucję za opakowania od produktów mlecznych do picia, jednak wszystko wskazuje na to, że podobnych zmian można się wkrótce spodziewać placówkach należących do innych firm.

QUIZ. Polska czy Niemcy?

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od czegoś łatwego. W jakim kraju zostało zrobione to zdjęcie?
QUIZ. Polska czy Niemcy
Tak Polacy omijają zakaz handlu. Korzystają na tym Niemcy
Nasi Partnerzy polecają