Katarzynki 2020 - co to za święto? Jak Polacy obchodzą katarzynki?

2020-11-25 12:01 KM
Katarzynki 2020 - co to za święto? Jak Polacy obchodzą katarzynki?
Autor: CC Pixabay.com / Girasol_Monge Katarzynki 2020 - co to za święto? Jak Polacy obchodzą katarzynki? / Zdjęcie poglądowe

Katarzynki to jedno z tych świąt, o których Polacy wiedzą stosunkowo niewiele, ale niektórzy chętnie wspominają wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Czym są katarzynki i jak nasi rodacy je obchodzą? To święto ludowe jest związane z ożenkiem i poszukiwaniem partnerki przez kawalerów.

Spis treści

  1. Katarzynki 2020 - co to za święto?
  2. Katarzynki 2020 - historia święta i obrzędów

Katarzynki 2020 - co to za święto?

Większość Polaków kojarzy końcówkę listopada z andrzejkami. Tymczasem w nocy z 24/25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywają się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. To właśnie są katarzynki. W kościołach chrześcijańskich obrzęd katarzynek odbywa się w niedzielę poprzedzającą 29 listopada.

Czytaj także: Czy można pojechać do domu na święta? Czy będzie zakaz przemieszczania? [BOŻE NARODZENIE 2020]

Katarzynki 2020 - historia święta i obrzędów

Dlaczego to właśnie przy okazji katarzynek, kawalerowie poszukują partnerek i wierzą, że pomogą im w ożenku? Warto wiedzieć, że święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Przed rozpoczęciem wróżb, kawalerowie pozdrawiali świętą wierszykiem:

Hej! Kasiu, Katarzynko

Gdzie szukać cię dziewczynko

Wróżby o ciebie zapytam

Czekaj – wkrótce zawitam

Bawmy się więc w Katarzyny

Szukajcie chłopaki dziewczyny

Zapytać więc trzeba wróżby

A nuż potrzebne już drużby

- W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny - takie powiedzenie towarzyszyło wkładaniu pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby czy ptasiego pióra mających sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej, bądź karteczek z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami, które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane.

Zgodnie z tradycją, podczas katarzynek pojawią się także wróżby z z talii kart i gałązek wiśni. W XXI wieku to święto nie jest aż tak popularne jak andrzejki, które już za kilka dni będą popularnym tematem w wielu regionach naszego kraju.

Pachnący lampion na Boże Narodzenie