Kamerzysta posiedzi dłużej w areszcie. Sąd podjął decyzję w sprawie patostreamera

i

Autor: pixabay.com / Instagram

"Kamerzysta" posiedzi dłużej w areszcie. Sąd podjął decyzję w sprawie patostreamera

2021-05-07 14:49

Youtuber, któremu zarzuca się znęcanie się nad niepełnosprawnym chłopakiem, pozostanie w areszcie dłużej, niż pierwotnie zdecydowano. Sąd Okręgowy w Szczecinie zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w sprawie aresztu dla Łukasza W., znanego jako "Kamerzysta".

Nagranie na którym pokazano jak grupa młodych ludzi w upokarzający sposób traktuje niepełnosprawnego chłopaka, wstrząsnęło całą Polską. Patostreamerzy kazali mu m.in. taplać się prawie nago w błotnej kałuży, rozbijać cegły głową czy jeść kocie odchody. Łukasz W., czyli youtuber o pseudonimie "Kamerzysta" został zatrzymany i trafił do aresztu na miesiąc. Okazuje się jednak, że mężczyzna spędzi za kratkami trochę więcej czasu.

Czytaj więcej: Patostreamerzy UPODLILI niepełnosprawnego ze Szczecina. Kazali mu taplać się w błocie i jeść ODCHODY! [WIDEO]

- Sąd Okręgowy w Szczecinie zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w ten sposób, że określił okres trwania tymczasowego aresztowania wobec mężczyzny podejrzanego o popełnienie występku kwalifikowany z art. 207 par. 1a kodeksu karnego (przestępstwo znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny, które zostało utrwalone na nagraniu i rozpowszechnione), środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 2 miesiące od daty jego zatrzymania, to jest do 15 czerwca 2021 r. - informuje sędzia Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Zdaniem sądu ilość i rodzaj czynności procesowych, które planuje przeprowadzić prokuratura jest na tyle czasochłonna, że wymaga dłuższego pobytu podejrzanego w warunkach aresztu tymczasowego.

- W ocenie Sądu Okręgowego jedynie środek izolacyjny może zagwarantować niezakłócony ze strony podejrzanego tok prowadzonego postępowania przygotowawczego - dodaje sędzia Michał Tomala. - Podejrzanemu grozi surowa kara pozbawienia wolności w wymiarze do lat 8. W sprawie ponadto należy wykonać szereg czynności procesowych, które dla prawidłowości i sprawności ich przeprowadzenia wymagają pobytu podejrzanego w areszcie tymczasowym. Istnieje uzasadniona obawa, że podejrzany w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, gdyby przebywał na wolności, mógłby mataczyć np. poprzez wpływanie na treść zeznań bądź wyjaśnień osób, które należy przesłuchać w sprawie.

Patostreaming to niepokojące zjawisko, które pojawiło się zaledwie kilka lat temu i niestety wciąż narasta na sile. Dla sławy i pieniędzy youtuberzy często posuwają się często do obrzydliwych rzeczy, publicznie poniżając i upokarzając osoby słabsze. Główną widownią filmów publikowanych przez patostreamerów są niestety bardzo młodzi ludzie, którzy często biorą przykład ze swoich "idoli" i próbują ich naśladować w prawdziwym życiu, co może mieć fatalne skutki.

Czytaj też: Patostreamerzy znęcali się nad niepełnosprawnym chłopakiem. "Kamerzysta": "Ja nie mam za co przepraszać"

Sonda
Czy patostreaming powinien być karalny?
Patostreamerzy pastwili się nad niepełnosprawnym chłopakiem