Wyjątkowe przedmioty na rzecz walki z chorobą Kacperka

i

Autor: Zakład Karny w Goleniowie Osadzeni z Zakładu Karnego w Goleniowie wykonali pluszaki i wyroby rękodzieła na rzecz Kacperka chorego na SMA.

Goleniów: Te pluszaki powstały w niecodziennym miejscu. Będą nieść pomoc ciężko choremu Kacperkowi

2021-05-07 13:23

Kolorowe, pluszowe maskotki-przytulanki, a także wykonane z niezwykłą precyzją szkatułki i zakładki do książek. To wszystko trafi na aukcje charytatywną, z której dochód zostanie przeznaczony na leczenie małego Kacpra, który cierpi na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Wszystkie te przedmioty powstały w bardzo nietypowym miejscu, bo... za więziennymi murami. W ten sposób osadzeni włączyli się do walki o zdrowie i życie chłopca.

Rdzeniowy zanik mięśni, to ciężka, rzadka choroba, w której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych prowadzi do uogólnionego osłabienia i postępującego zaniku mięśni szkieletowych, a w ostateczności – do częściowego albo całkowitego paraliżu. Choroba dotyka osoby w różnym wieku, jednak w ponad 90 procent przypadków objawy pojawiają we wczesnym dzieciństwie.

Czytaj też: Szczecin: 12-letni Wiktor usłyszał straszną diagnozę. Choroba postępuje w błyskawicznym tempie. "Boję się, że umrę"

Kacperek ma zaledwie 15 miesięcy. Chłopczyk zmaga się z chorobą, która niszczy mięśnie dziecka, odbiera sprawność, siły, oddech. Jedną z metod walki z tą straszną chorobą jest terapia genowa. Kacper ma dobre rokowania, jednak leczenie jest bardzo drogie. Na portalu siepomaga.pl trwa zbiórka pieniędzy na terapię, w mediach społecznościowych odbywają się aukcje najróżniejszych przedmiotów.

Do walki o zdrowie i życie chłopca włączył się również Zakład Karny w Goleniowie.

- Osadzeni i osadzone przebywający w goleniowskiej jednostce penitencjarnej, wykonali pluszowe przytulanki, unikatowe szkatułki ze słomy oraz zakładki do książek - mówi mjr Michał Gołębiowski, rzecznik Zakładu Karnego w Goleniowie. - Rękodzieło zostało wykonane w ramach terapii zajęciowej oraz programów resocjalizacyjnych „Pomaganie jest fajne” i „Długi wyrok – równe szanse”.

Przedmioty zostały przekazane na aukcje charytatywną, która odbędzie się w sobotę, 8 maja na goleniowskich Plantach.

Zobacz też: Oszustwo na spis powszechny. Starsza pani z Łobza straciła duże pieniądze!

Stołeczni policjanci oddali hołd zabitemu funkcjonariuszowi z Raciborza