Jodek potasu trafił na Pomorze Zachodnie. To ponad 2,5 miliona tabletek

i

Autor: guvo59 / CC0 / pixabay.com Jodek potasu trafił na Pomorze Zachodnie. To ponad 2,5 miliona tabletek

W razie zagrożenia

Jodek potasu trafił na Pomorze Zachodnie. To ponad 2,5 miliona tabletek

2022-10-06 8:04

Ponad 2,5 miliona tabletek jodku potasu trafiło na Pomorze Zachodnie. Dla mieszkańców przygotowano 683 punkty bezpośredniej dystrybucji. To na wypadek zagrożenia skażenia jodem radioaktywnym, do którego mogłoby ewentualnie dojść w sytuacji, gdyby wskutek działań wojennych na Ukrainie doszło do uszkodzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Pomorze Zachodnie zaopatrzone w jodek potasu

Mimo, iż zagrożenie dla regionu jest raczej niewielkie, m.in. ze względu na dużą odległość, a także niewielkie prawdopodobieństwo, że dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, chodzi przede wszystkim o to, by mieszkańcy czuli się bezpieczni.

- Jesteśmy przygotowani na sytuację, w której konieczne byłoby podanie tabletek zawierających jodek potasu - mówił w środę, 5 października wojewoda Zbigniew Bogucki. - Na terenie województwa zachodniopomorskiego, wspólnie z samorządami wytypowaliśmy 683 punkty dystrybucji tabletek. Do zdecydowanej większości samorządów tabletki zostały już dostarczone przez Państwową Straż Pożarną.

Jak dodał wojewoda, dla samorządów województwa zachodniopomorskiego przeznaczono 2 608 230 tabletek z jodkiem potasu. Jest to zapas powiększony o 10 procent, uwzględniający liczbę mieszkańców, uchodźców i turystów.

- Tabletek z jodkiem potasu nie należy przyjmować, jeżeli nie ma takiej konieczności, czyli stanu zagrożenia wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu - podkreśla prof. Mieczysław Walczak, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.

Gdzie są punkty dystrybucji jodku potasu w Zachodniopomorskiem?

Urząd wojewódzki opublikował również listę punktów, do których przekazano tabletki. W całym województwie przygotowano 683 takie miejsca. Są to przede wszystkim placówki medyczne i oświatowe, świetlice wiejskie, biura sołtysów i siedziby OSP. Z listą można zapoznać się na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeżeli zaistniałaby konieczność zażycia tabletek z jodkiem potasu informacja o tym będzie przekazywana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów.

Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
RADIOAKTYWNY pył z Czarnobyla w powietrzu! Grozi nam KATASTROFA?!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany