Niemcy przedłużają kontrole na granicach

i

Autor: oberaichwald / CC0 / pixabay.com, gk Niemcy przedłużają kontrole na granicach

Jest decyzja

Jeszcze długo będziemy słyszeć "Bitte Ausweis". Niemcy nie pozostawiają złudzeń

2024-02-19 20:35

Chociaż od ich wprowadzenia minie wkrótce pół roku, to wciąż trudno się do nich przyzwyczaić. Mowa o kontrolach na granicy polsko-niemieckiej, które nie tylko utrudniają turystyczne wyjazdy, ale również bardzo komplikują codzienne życie mieszkańcom pogranicza. Niemcy zapowiadają kontynuację kontroli granicznych w związku z kryzysem migracyjnym.

Od kilkunastu lat, czyli od wejścia Polski do strefy Schengen, granica z Niemcami jest tylko linią na mapie, a jej przekroczenie jest niemal niezauważalne. Jednak wszystko zmieniło się we wrześniu 2023 r., gdy na granicy polsko-niemieckiej pojawiły patrole policji. Przyczyną kontroli był pogłębiający się kryzys migracyjny. Początkowo kontrole były wyrywkowe i nie powodowały większych utrudnień. Z biegiem czasu zostały one przekształcone w stałe kontrole w rejonie przejść granicznych, co spowodowało spore utrudnienia. Na trasach wyjazdowych z Polski zaczęły tworzyć się coraz dłuższe kolejki, które uprzykrzały życie zarówno osobom wybierającym się do Niemiec w celach turystycznych jak i przedsiębiorcom. Ucierpieli również mieszkańcy pogranicza, którzy dzielą swoje życie zawodowe i prywatne między Polskę i Niemcy. Z powodu kontroli granicznych wiele osób zaczęło spóźniać się do pracy. Sytuacja wywołała wiele emocji. O uporządkowanie sytuacji apelowali przedsiębiorcy zarówno z Polski jak i z Niemiec, dla których kontrole stały się prawdziwą udręką.

Niestety kontrole dokumentów, sprawdzanie wnętrza pojazdów, a co za tym idzie, kolejki na przejściach granicznych jeszcze długo będą dokuczać wszystkim, którzy wybierają się za zachodnią granicę. Cierpieć z tego powodu będą zarówno wszyscy, którzy wyjeżdżają w celach turystycznych jak i ci, dla których przekraczanie granicy jest codziennością w pracy zawodowej. Niemcy po raz kolejny podjęli decyzję dotyczącą przedłużenia kontroli na granicach. Jak informuje "Deutsche Welle", 17 lutego niemieckie MSW przekazało, że kontrole graniczne będą kontynuowane do 15 czerwca.

Jest to konieczne, aby powstrzymać bezwzględną działalność przemytników ludzi i ograniczyć nielegalną migrację – mówi cytowana przez DW minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, podkreślając, że od rozpoczęcia kontroli policja federalna odnotowała prawie 23 tys. nielegalnych przekroczeń granicy i aresztowała około 560 osób trudniących się przemytem ludzi. – To pokazuje, że nasze działania przynoszą rezultaty – dodaje niemiecka minister.

Kontrole będą kontynuowane co najmniej do połowy czerwca nie tylko na granicy z Polską, ale również z Czechami i Szwajcarią, a także z Austrią, gdzie kontrole potrwają co najmniej do maja. Oznacza to, że wyjeżdżający do Niemiec, z pewnością nie raz usłyszą po drodze "Bitte Ausweis", a sama podróż znacznie się wydłuży.

QUIZ. Polska czy Niemcy?

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od czegoś łatwego. W jakim kraju zostało zrobione to zdjęcie?
QUIZ. Polska czy Niemcy
Strajk w niemieckim transporcie publicznym wywołał ogromny chaos