Sformułowanie w aplikacji celów zawodowych to pomocna rzecz, która może ułatwić potencjalnemu pracodawcy, podjęcie decyzji o zatrudnieniu nas. Pracuj.pl w związku z tym radzi zwrócić uwagę na następujące sprawy:
Prosta recepta
Kiedy bierzemy się za formułowanie celu zawodowego, warto na początek odnieść się do naszego doświadczenia, które zostanie potraktowane jako nasz istotny atut. Ważne jest także określenie, dokąd zmierzamy w karierze zawodowej, co powinno być pochodną punktu, w którym jesteśmy obecnie. Ponadto należy określić oczekiwania w stosunku do firmy, z którą planujemy wiązać naszą przyszłość.
O czym dobrze pamiętać?
W trakcie formułowania celów zawodowych pamiętajmy o tym, że powinny być jasno określone, aby wybrzmiały z niej korzyści, jakie firma może uzyskać zatrudniając nas u siebie. Dostosujmy je także do oczekiwań zatrudniającego. W miarę możliwości, dla każdego CV, określajmy inne cele zawodowe, adekwatne do miejsca pracy, w którym chcemy się zatrudnić. Możemy także wspomnieć o naszych dotychczasowych sukcesach, lecz krótko i w oparciu o coś – chociażby portfolio dołączone do naszej aplikacji o pracę.
Gdzie umieścić?
Pracodawca, czy też częściej osoba odpowiedzialna za rekrutację, skupia swoją uwagę przede wszystkim na początku otrzymanego CV. To tam najlepiej umieścić swoje cele zawodowe. Pisząc o nich, ograniczmy się do najwyżej czterech linijek. Ponadto, dzięki dobrze sformułowanemu podsumowaniu zawodowemu na końcu aplikacji, możemy pozostawić po sobie lepsze wrażenie. Upewnijmy się, czy są napisane poprawnym językiem i dobrze jest także poprosić kogoś o sprawdzenie.
Przykład
Wyobraźmy sobie, ze studiujemy filologię japońską. Nie posiadamy żadnego doświadczenia, ale nasza znajomość języka jest bardzo dobra. Możemy wtedy napisać – „Studiuję na III roku filologii japońskiej. Od dziesięciu lat interesuję się zarówno kulturą, jak i językiem Japonii. W związku z tym, chciałbym pracować jako tłumacz tego języka”.
W trakcie rozmowy o pracę
Gdy zostaniemy zaproszeni na rozmowę, z pewnością spotkamy się z pytaniami o długoterminowe plany zawodowe, gdzie widzimy siebie za np. dziesięć lat, dlaczego uważamy, że to stanowisko jest dla nas odpowiednie, czy też, z jakimi ludźmi chcielibyśmy pracować? Pracodawca chce sprawdzić, czy jesteśmy świadomi, dokąd planujemy z firmą zmierzać. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie o to, dlaczego konkretnie ta praca nas interesuje – koncentrujmy się na jej pozytywnych stronach. W przypadku współpracowników dobrze jest mówić, że zależy nam na pracy z ludźmi, z którymi możemy stworzyć dobry team.
Materiał powstał przy współpracy z Pracuj.pl