Nie każdy o tym wie

Jak "zarobić" na przejażdżce Szczecińskim Rowerem Miejskim? To proste!

2022-11-15 14:47

Szczeciński Rower Miejski od lat cieszy się dużą popularnością. Mieszkańcy Szczecina i od niedawna również gminy Dobra, mają do dyspozycji około 800 jednośladów i 100 stref, w których mogą wypożyczać i zwracać rowery. To prosty i bardzo tani sposób na szybkie przemieszczanie się po mieście, zwłaszcza gdy ulice są zakorkowane, a w wielu miejscach toczą się remonty. Niewielu jednak wie, że na korzystaniu z miejskich jednośladów można również "zarobić", a co za tym idzie - wypożyczać je jeszcze taniej, a nawet jeżdzić Bike_S zupełnie za darmo. Przy okazji można również zrobić dobry uczynek.

Rower miejski tanim sposobem na korki

Zasada działania rowerów miejskich jest bardzo prosta. Wypożyczamy i oddajemy je w strefach postoju, które są zlokalizowane w różnych punktach miastach, często bardzo blisko siebie. Do tego potrzebna jest aplikacja Rovee i co najmniej 10 złotych na koncie. Koszt użytkowania miejskich jednośladów jest niewielki, bo wynosi zaledwie 6 groszy za minutę. W ciągu kilkunastu minut można pokonać całkiem spory dystans, co kosztuje około złotówkę, czyli mniej niż bilet komunikacji miejskiej.

Niezdyscyplinowani użytkownicy

Nie wszyscy jednak stosują się do zasad prawidłowego użytkowania Bike_S. Niektórzy, wzorem hulajnóg, pozostawiają rowery w przypadkowych miejscach poza strefami wypożyczenia i zwrotu. Można je znaleźć w przypadkowych miejscach - na ulicach, w parkach, a nawet porzucone w krzakach. Bywa też, że tak pozostawione jednoślady są niesprawne lub zdewastowane. Nawet jeśli znajdują się poza strefą postoju, wciąż figurują w systemie jako gotowe do wypożyczenia. I warto z tego skorzystać, gdyż wiąże się to z dodatkowymi korzyściami. Każdy z nas może bowiem "uratować" taki porzucony rower i jeszcze na tym "zarobić".

Jak "zarobić" na przejażdżce Szczecińskim Rowerem Miejskim?

Jak "zarobić" na Bike_S?

Rower znajdujący się poza strefą postoju można wypożyczyć na normalnych zasadach, skanując kod QR za pomocą aplikacji. Następnie korzystamy z jednośladu jak zawsze i po zakończeniu jazdy odstawiamy go do jednej ze stref postoju. Oddając rower w strefie, zamykamy blokadę tylnego koła. Dla pewności warto również zakończyć wypożyczenie w aplikacji. Gdy tego nie zrobimy, zwrot roweru dokona się automatycznie.

Każde przyprowadzenie roweru spoza strefy postoju zostanie nagrodzone specjalnym bonusem. Na konto użytkownika wpływa bowiem 5 złotych, które można wykorzystać na kolejne wypożyczenia. To prawie półtorej godziny darmowej jazdy. Osoby, którym dość często zdarza się "uratować" rower, mogą korzystać więc z Bike_S prawie za darmo.

Uszkodzony rower? Zgłoś ten fakt!

W przypadku, gdy rower zwrócony do strefy postoju jest niesprawny, należy zgłosić ten fakt przez aplikację lub na infolinii Bike_S pod numere 91 506 52 00, podając numer roweru i opis uszkodzeń.

Porzuciłeś rower? Licz się z kosztami!

Użytkownicy, którzy pozostawiają wypożyczony rower poza strefą postoju lub porzucają go w przypadkowym miejscu, muszą liczyć się z konsekwencjami. W takiej sytuacji wypożyczający zostaje obciążony dodatkową opłatą w wysokości 10 złotych.

Jeszcze więcej zapłacą ci, którzy pozostawili rower poza strefą funkcjonowania Bike_S, np. poza miastem. W tym przypadku opłata dodatkowa wynosi 200 złotych.

Sonda
Korzystasz z roweru miejskiego?
Nasi Partnerzy polecają