Jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych?

i

Autor: mat. prasowe Jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych?

Jak sobie radzić z konfliktem w pracy?

2019-03-04 16:45

Już z samej definicji konflikt w pracy kojarzy nam się ze zjawiskiem negatywnym i niepożądanym. To poniekąd prawda, warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to też nieunikniona i naturalna faza pracy w zespole, natomiast umiejętne poradzenie sobie z konfliktem wcale nie musi być trudne, a nawet prowadzić do pozytywnych skutków.

Konflikt jako jedna z faz pracy w zespole

Praca w grupie ludzi to nie tylko wykonywanie zadań i realizacja celów. To również budowanie pewnej więzi, zajmowanie ról przez poszczególnych pracowników, integrowanie się zespołu, itp. Dla każdej współpracującej ze sobą grupy, można wyróżnić cztery podstawowe fazy rozwoju zespołu:

  • Faza integracji
  • Faza różnicowania
  • Faza normowania
  • Faza konstruktywnej pracy

Jak widać, po zintegrowaniu się zespołu, wcześniej lub później przyjdzie więc faza różnicowania, w której pojawiają się konflikty. Mogą one powstawać na różnych płaszczyznach, zaczynając od kwestii światopoglądowych, a kończąc na nieodpowiednich rolach w zespole, przydzielonych konkretnym pracownikom.

Integracja w zespole

i

Autor: mat. prasowe Integracja w zespole

Zanim wejdziemy na portal w rodzaju Pracuj.pl i zaczniemy przeglądać oferty pracy, warto spróbować konflikt rozwiązać. Najgorszym co można zrobić, to metoda przeczekania i udawania, że wszystko jest w porządku. Na początek warto zastanowić się, co jest zarzewiem konfliktu. Nie zawsze bowiem nawet najbardziej konstruktywna dyskusja pozwoli konflikt zażegnać. Jeśli dysfunkcja zespołu wynika ze złego obsadzenia ról (np. oddelegowanie żywiołowego pracownika do skrupulatnej, papierkowej roboty), należy jak najszybciej te role zmienić, dostosowując je do predyspozycji pracownika.

W sytuacji, gdy konflikt wynika z różnic światopoglądowych i osobistych pomiędzy pracownikami, może okazać się, że dobrym pomysłem będzie maksymalne rozgraniczenie punktów styku, które mogą generować sytuacje niepożądane (np. unikanie tematów związanych z przekonaniami religijnymi czy politycznymi, itp.).

Jak unikać konfliktów?

i

Autor: mat. prasowe Jak unikać konfliktów?

Konflikt trudny do ustalenia - najlepiej przeciwdziałać.

Bardzo często pojawiają się też konflikty z pozoru błahe, dotyczące nieistotnych kwestii. Jeśli jednak nie zareagujemy szybko i nie wyjaśnimy takiego konfliktu, będzie on narastał i po pewnym czasie może okazać się bardzo trudny do rozładowania, a praca stanie się nieefektywna i nieprzyjemna. W radzeniu sobie z takimi konfliktami doskonale pomaga odpowiednia integracja zespołu. Nawet z pozoru proste spotkania czy czynności, które pozwolą pracownikom poznać się lepiej i poczuć w miejscu pracy bardziej komfortowo, mogą okazać się doskonałym remedium na poprawę atmosfery i wyeliminowaniem konfliktu.

Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której odwiedzenie portalu branżowego w rodzaju pracuj.pl i znalezienie dla siebie bardziej atrakcyjnej oferty pracy okaże się najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie konfliktu.

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają