Zachowaj spójność z CV i Listem Motywacyjnym
Podstawową zasadą, jakiej należy przestrzegać na rozmowie kwalifikacyjnej jest zachowanie spójności pomiędzy tym, co mówi się do rekrutera oraz tym, co miał już okazję przeczytać z wysłanych do niego dokumentów aplikacyjnych. Sięgnij ponownie do oferty pracy, na którą odpowiadałeś. Poszukaj też podobnych np. w serwisie internetowym Pracuj.pl. Być może znajdziesz tam ciekawą inspirację do wykorzystania w autoprezentacji.
Sprawdź, czego inni pracodawcy oczekują od kandydatów na podobne stanowiska i zastanów się, czy posiadasz wspomniane tam kompetencje. Każda praca wymaga charakterystycznych umiejętności. Wykorzystaj je przy swojej rekrutacji. Mogą okazać się dużym atutem wyróżniającym Cię spośród innych kandydatów.
Swoją autoprezentację przygotuj w taki sposób, by nie stała się ona jedynie powieloną treścią CV i Listu Motywacyjnego. Na spotkaniu z rekruterem rozwiń to, co napisałeś wcześniej. Najistotniejsze element podkreśl konkretnymi sytuacjami z dotychczasowej pracy lub korzyściami, jakie zyska nowa firma.
Przemyśl każdą odpowiedź na pytanie rekrutera
Przed spotkaniem z rekruterem przygotuj listę pytań, jakich możesz się spodziewać i odpowiedzi na nie. O swojej motywacji do odpowiedzi na ogłoszenie nie sprawiaj wrażenia, jakby Twoje działanie było przypadkowe. Przekonaj pracodawcę, że chcesz właśnie tej konkretnej pracy i chcesz być częścią firmy, która ją oferuje.
Być może rekruter zapyta Cię o oczekiwania dotyczące wysokości wynagrodzenia. Zanim odpowiesz na takie pytanie poproś o więcej szczegółów dotyczący oferowanego stanowiska. Gdy już otrzymasz informację na ten temat, swoją propozycję wysokości pensji przedstaw w widełkach. Nie sprawisz wrażenia, że zobowiązujesz pracodawcę do konkretnej kwoty. Jednocześnie dasz mu sygnał, że jesteś otwarty na negocjacje. W sytuacji, gdy usłyszysz propozycję wynagrodzenia zgodną z Twoimi oczekiwaniami poinformuj rekrutera, że mieści się ona w interesującym Cię przedziale.