To prawdziwa plaga!

Hulajnogi walają się po całym Szczecinie. Będą ograniczenia. Wreszcie zapanuje porządek?

2022-12-06 15:49

Hulajnogi elektryczne należące do sieci wypożyczalni to utrapienie wielu miast. Nie chodzi oczywiście o same hulajnogi, które są świetnym sposobem na szybkie i niedrogie poruszanie się po mieście, lecz o ich nieodpowiedzialnych użytkowników, którzy porzucają jednoślady w przypadkowych miejscach, często utrudniając życie innym. Ten problem istnieje również w Szczecinie. Jest jednak pomysł, by go rozwiązać. Pomoże w tym system roweru miejskiego Bike_S.

Z porzuconymi w przypadkowych miejscach hulajnogami zetknął się chyba każdy mieszkaniec Szczecina. Są one dosłownie wszędzie - na chodnikach, trawnikach, przystankach komunikacji miejskiej. Pozostawione w miejscach, gdzie utrudniają swobodne przemieszczanie się, a często wręcz porzucone, są prawdziwą plagą.

W Szczecinie znaleziono sposób, by choć w niewielkim stopniu zrobić porządek z hulajnogami. Miasto podpisało porozumienie z operatorami wypożyczalni, które pozwoli na uporządkowanie ich parkowania w bardziej cywilizowany sposób. Pod porozumieniem podpisały się firmy Tier, Bolt i Quick. Dużą rolę ma odegrać również system Szczecińskiego Roweru Miejskiego Bike_S.

Jak informuje spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne, do porządkowania parkowania hulajnóg posłuży licząca ponad 100 punktów sieć stref postoju Szczecińskiego Roweru Miejskiego. Operatorzy Bolt, Tier i Quick zobowiązali się do wystawiania w strefach postoju BikeS nowych hulajnóg, hulajnóg po naprawie, serwisie czy po doładowaniu.

To jednak nie koniec. Wypożyczalnie hulajnóg zobowiązały się do wprowadzenia rozwiązań zachęcających swoich klientów do parkowania hulajnóg w strefach postoju Bike_S. Zostaną one oznakowane dodatkowo piktogramem hulajnogi.

W porozumieniu między miastem i wypożyczalniami jest mowa również o tym, że Bolt, Tier i Quick będą w ciągu dnia usuwały nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi w ciągu dwóch godzin od sygnału ze straży miejskiej.

Jedna ze zmian ma też dotyczyć kwestii bezpieczeństwa. Wypożyczalnie hulajnóg mają bowiem możliwość ograniczania prędkości pojazdów na określonych obszarach bądź ich całkowitego wyłączania. Operatorzy mają więc wprowadzić ograniczenie prędkości na bulwarach, gdzie zbyt szybka jazda może stanowić duże zagrożenie i skończyć się nie tylko potrąceniem lub kolizją, ale również wpadnięciem do Odry. Dodatkowo mają również zostać wprowadzone ograniczenia w parkowaniu i poruszaniu się hulajnogami na terenach dużych imprez plenerowych. W tym przypadku głos decydujący będzie miało miasto.

Nie jest wykluczone, że podobne porozumienia zostaną wkrótce podpisane z pozostałymi operatorami wypożyczalni hulajnóg, które działają w Szczecinie.

Sonda
Czy rowery i hulajnogi elektryczne stanowią zagrożenie dla pieszych?
Jak "zarobić" na przejażdżce Szczecińskim Rowerem Miejskim?