Plaża w Dąbiu

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Plaża w Dąbiu

Zakaz kąpieli

Groźne bakterie i sinice paraliżują kąpieliska. Tutaj nie wchodź do wody!

2023-08-09 19:05

Miłośnicy kąpieli nie mają powodów do radości. Niesprzyjająca pogoda to nie jedyny powód, z którego trzeba sobie odmówić wejścia do wody. W jeziorze Dąbie wykryto groźne bakterie, natomiast w wodach Zalewu Szczecińskiego nastąpil zakwit sinic. Czerwona flaga zawisła nad trzema kąpieliskami.

W środę, 9 sierpnia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie poinformowało o zakazie kąpieli na kąpielisku w Lubczynie nad jeziorem Dąbie Wszystko z powodu zanieczyszczenia enterokokami. Wcześniej czerwona flaga zawisła na kąpielisku Dąbie w Szczecinie. W tym przypadku przyczyną było wykrycie w wodzie bakterii E.coli i enterokoków.

- Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania - informuje Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu. - Na miejscu pilnują tego ratownicy. Teren kąpieliska ze wszystkim pozostałymi atrakcjami jest dostępny dla mieszkańców bezpłatnie.

To jednak nie koniec złych wiadomości. Zakaz kąpieli obowiązuje również w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, gdzie nastąpił zakwit sinic.

Czym grozi kontakt z bakteriami E.coli, enterokokami i sinicami?

Bakterie Escherichia coli żyją w jelitach, gdzie są nieszkodliwe dla organizmu. Mogą powodować schorzenia innych układów. Zakażenie bakterią może spowodować zatrucie pokarmowe, ale też prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.

Zanieczyszczenie wody enterokokami, czyli paciorkowcami kałowymi stwarza spore zagrożenie. Wywołują one między innymi przewlekłe oraz nawrotowe zakażenia dróg moczowych, a także infekcje nerek, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego.

Kąpiel w wodzie z kwitnącymi sinicami jest niebezpieczna i może powodować: wysypkę, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, gorączkę a także bóle mięśni i stawów.

Sonda
Umiesz pływać?
Dwa oblicza jednej plaży
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany