Fragment Paryża w Szczecinie... czyli jak nasze miasto "zagrało" w międzynarodowym musicalu [GALERIA]

2017-09-19 0:23

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby powieści "Alicja w Krainie Czarów". Słynna powieść Lewisa Carrolla doczekała się wielu sztuk teatralnych i filmowych ekranizacji. Jedna z nich była wyjątkowa i powstała blisko cztery dekady temu. Nie dość, że był to musical zrobiony z dużym jak na tamte czasy rozmachem, to sporo scen zostało nakręconych w Szczecinie!

Film w reżyserii Jacka Bromskiego powstał na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w koprodukcji polsko-belgijsko-brytyjskiej, z międzynarodową obsadą i wyjątkowym rozmachem. Zdjęcia do filmu powstawały we Francji, słynnej wytwórni filmowej Pinewood Studios w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce, a dokładniej w Szczecinie. Plac Zamenhofa, ulica Bogusława (obecny deptak) i znana kawiarnia "Duet" stały się... Paryżem! Jak wspominają mieszkańcy, ten fragment Szczecina stał się bardzo "światowy", a wszystkie okoliczne sklepy "wyglądały jak Pewexy". Jedna z końcowych scen filmu powstała na autostradzie A6 w rejonie węzła Kijewo.

"Alicja" jest swobodną adaptacją "Alicji w Krainie Czarów". Autorzy scenariusza wykorzystali przede wszystkim imiona głównych bohaterów powieści Lewisa Carrolla. Film został zrealizowany w formie musicalu z ciekawą ścieżką dźwiękową autorstwa znanego kompozytora Henri Seroki.

Przeczytaj również: Historia pewnej ikony kina, czyli co łączy Madonnę ze Szczecinem?

Rolę tytułowej Alicji zagrała belgijska aktorka Sophie Barjac. W sekwencjach śpiewanych głosu użyczyła jej znana piosenkarka Lulu. Główne role zagrali m.in. Jean-Pierre Cassel, Susannah York i Paul Nicholas. W rolach drugoplanowych wystąpili znani polscy aktorzy m.in. Ewa Błaszczyk, Joanna Bartel, Wiesław Gołas i Bohdan Łazuka.

O tym ważnym wydarzeniu w historii miasta, jakim niewątpliwie była produkcja "Alicji" w Szczecinie, przez wiele lat przypominał neon z "filmową" nazwą kawiarni ("La Famiglia"), wiszący nad wejściem do "Duetu". Zarówno neon, jak i sama kawiarnia nie wytrzymały próby czasu i zniknęły z panoramy miasta.

Przeczytaj również: Szczecinianki są najfajniejsze! Mamy na to dowody! [WIDEO]