Zimowe ubytki w jezdni

i

Autor: ESKA INFO Szczecin Zimowe ubytki w jezdni

Widzisz dziurę w jezdni? Lepiej zgłoś ją drogowcom! [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]

2018-01-24 14:10

Zdecydowanie łatwiej jest zgłosić ubytek w jezdni, niż później naprawiać uszkodzone zawieszenie. Ubieganie się o odszkodowanie i naprawa samochodu w warsztacie to często prawdziwa "droga przez mękę" - niepotrzebna strata czasu i nerwów, a także pieniędzy.

Zima to okres sprzyjający powstawaniu dziur w jezdniach. Duże spadki i różnice temperatur w ciągu doby sprzyjają powstawaniu ubytków w nawierzchni. Najechanie na taki ubytek często bywa przyczyną uszkodzenia opony, felgi a nawet urwania amortyzatora lub innych poważnych awarii zawieszenia. Taka sytuacja powoduje niepotrzebną stratę czasu i nerwów, często w grę wchodzą także nieprzewidziane wydatki.

Lepiej zgłaszać niż naprawiać

Zgłoszenie szkody nie zawsze kończy się wypłatą odszkodowania z polisy ZDiTM. Kierowcy skarżą się, że zarządcy dróg niezbyt chętnie przyznają się do winy, argumentując, że uszkodzenie niekoniecznie mogło wynikać ze złego stanu nawierzchni lecz z powodu eksploatacji samochodu lub że w danym miejscu nie dochodziło wcześniej do podobnych zdarzeń. W takich sytuacjach ubezpieczyciel często staje po stronie zarządcy i odmawia wypłaty odszkodowania.

Przeczytaj również: Słynny "Gumiś" powrócił nad jeziorko Słoneczne! Przyłapano go na "porannym taplanku"!

Ponadto procedura dochodzenia swoich praw bywa czasochłonna i kłopotliwa. Umawianie się z rzeczoznawcą, przesyłanie dokumentów i inne procedury bardzo przeciągają się w czasie i bywa, że poszkodowany jest pozbawiony swojego pojazdu przez długie tygodnie, a nawet miesiące.

Jak to działa?

Dlatego widząc dziurę w jezdni, warto jak najszybciej zgłosić ją drogowcom, którzy przyjadą we wskazane miejsce i naprawią ubytek - najpierw tymczasowo, a później na stałe.

- Uzupełnianie ubytków w drogach asfaltowych odbywa się dwoma metodami: "na ciepło", czyli używa się gorącej, rozgrzanej mieszanki mineralno-asfaltowej i "na zimno" poprzez użycie zimnej masy popularnie określanej mianem asfaltu - tłumaczy Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - W okresie letnim używa się głównie pierwszej metody, a w okresie zimowym drugiej. Jest ona stosowana przy dziurach wymagających szybkiej interwencji. Ze względu na to, że nie jest to metoda długoterminowa stosuje się ją tylko w sytuacjach awaryjnych. Do takich dziur naprawionych metodą "na zimno" drogowcy na pewno wrócą latem.  

Wystąpienie dziury w drodze powinno jak najszybciej zostać zgłoszone. Dlatego prosimy o zgłaszanie dziur na interwencyjny numer telefonu tel. 91 48 00 401. Numer dyspozytora służy wyłącznie do przyjmowania zgłoszeń, bez możliwości udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.

Wszelkie usterki można zgłaszać także za pomocą aplikacji Alert Szczecin.

O ubytkach w jezdniach i innych zimowych szkodach w materiale reporterów NOWA TV 24 GODZINY:

Przeczytaj również: Sensacyjne odkrycie w Zachodniopomorskiem. Na dnie jeziora spoczywa radziecki odrzutowiec!

Nasi Partnerzy polecają