Trasa spaceru prowadzi głównie aleją Wojska Polskiego i ulicą Jagiellońską, gdzie w latach 60., 70. i 80. znajdowały się popularne sklepy i lokale gastronomiczne, m.in. istniejący do dnia dzisiejszego, "kultowy" wręcz "Pasztecik".
- Wycieczka będzie prezentacją szczecińskich symboli minionej epoki z zakresu: smaki, moda, muzyka, kultura, przemysł, życie codzienne. - informuje Celina Wołosz z Żeglugi Szczecińskiej Turystyka Wydarzenia. - Trochę dalej od typowych zabytków, zdecydowanie bliżej do socrealistycznej architektury, miejsc, gdzie kupowało się paprykarz szczeciński, słuchało big-beatu, stało w kolejkach za konfekcją. Tu szarzyzna Polski Ludowej mieszała się z rozrywką i kulturalnym ożywieniem.
Uczestnicy spaceru mają zagwarantowane zagadki i retro nagrody, a po spacerze odbędzie się spotkanie z Andrzejem Szpakiem - współzałożycielem zespołu My, jednego z ważniejszych szczecińskich zespołów big-beatowych lat 60-tych i zwycięzcy szczecińskiej „Wiosny Orkiestr 1969” oraz Zbigniewem Wróblewskim – fotografem, filmowcem i dokumentalistą.
Przeczytaj również: Kiedyś wypoczywały tutaj tłumy szczecinian, dziś jest tu cicho i pusto. Wspomnienie szczecińskiej Gontynki [WIDEO, ZDJĘCIA]
Inicjatorką projektu "Szczecin śladami PRL" jest Justyna Machnik - przewodnik turystyczny po Szczecinie, animatorka wydarzeń kulturalnych, od ponad dekady odwiedza i dokumentuje stare zakłady rzemieślnicze w ramach projektu "Usługi dla Ludności". Trasa "Szczecin szlakiem PRL" miała swoją premierę w czerwcu 2018 roku. W planach jest stworzenie małego muzeum PRL w Śródmieściu.
Spacer odbędzie się w sobotę, 23 lutego, w godz. 11:00-14:00. Udział jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują bilety, które są do odebrania w Centrum Informacji Turystycznej przy pl. Żołnierza 20 w Szczecinie, czyli w szklanym pawilonie na Alei Kwiatowej.