Czym jest zaćmienie Słońca?
Zaćmienie Słońca to efekt zasłonięcia jego tarczy przez Księżyc, gdy znajdą się w jednej linii. Mimo iż satelita Ziemi jest 400 razy mniejszy, to dzięki temu, że znajduje się bliżej naszej planety, wydaje się tak samo duży. W zależności od szerokości geograficznej i ustawienia Księżyca względem Słońca, zaćmienia mogą być całkowite lub częściowe.
Polecany artykuł:
Kiedy będzie zaćmienie Słońca w 2025 roku?
W 2025 roku zaćmienie Słońca będzie można podziwiać dwukrotnie. Pierwsze z nich będzie widoczne również w Polsce. Będzie to zaćmienie częściowe, które będzie można obserwować we wschodniej części Europy, w Azji i północnej Afryce. Nastąpi to 29 marca, krótko po godz. 12:00. Maksimum zaćmienia będzie miało miejsce o godz. 12:13, a Słońce zostanie zasłonięte od 20 do 35 procent, w zależności od miejsca obserwacji.
Drugie zaćmienie Słońca będzie jeszcze bardziej spektakularne. 21 września Księżyc zasłoni środek tarczy słonecznej, pozostawiając wokół niego jasny pierścień. Niestety nie zobaczymy go w Polsce, gdyż zjawisko będzie widoczne w całości w północnej Skandynawii, Islandii i części Kanady.
Jak obserwować zaćmienie Słońca?
Zaćmienia Słońca nie powinno się obserwować "gołym okiem", gdyż grozi to nawet poważnym uszkodzeniem wzroku. Należy zaopatrzyć się w specjalne okulary ochronne lub korzystać z odpowiednich filtrów. Przy takim zjawisku niezwykle istotnym czynnikiem jest pogoda. Żeby móc oglądać zaćmienie Słońca niebo nie może być zachmurzone. Dlatego warto śledzić bieżące prognozy pogody i mieć nadzieję, że będzie w nich mowa o bezchmurnym i pogodnym niebie.