Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń służb oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Gazoporcie. Ciąg dalszy akcji wygląda następująco:
Po otrzymaniu informacji od pracownika ochrony uruchomiony zostaje system powiadamiania o zdarzeniu poszczególnych służb i instytucji. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu kieruje na miejsce załogę interwencyjną, która odnajduje jeden z pakunków. Mundurowi nie wykluczają, iż może on zawierać niebezpieczny materiał.
Na miejsce zdarzenia jedzie grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Zarządzona zostaje ewakuacja i wyłączenie terenu dla osób i pojazdów postronnych.
Przeczytaj również: Szczecin: Nauczyciel molestował uczennicę?
O sytuacji zostaje powiadomiony Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie, który wysyła na miejsce dodatkowe siły wsparcia tj. funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Szczecinie. Działania mundurowych prowadzone są w formie akcji policyjnej.
Zostaje utworzony sztab dowódczy akcji, w którym podejmowane są działania związane z zapewnieniem swobodnego dojazdu służb porządkowych i ratowniczych, izolacji miejsca zdarzenia oraz pomoc podmiotom prowadzącym ewakuację.
Mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie zabezpieczają miejsce zdarzenia od strony lądu a funkcjonariusze Straży Granicznej zagrożony rejon od strony morza. Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Szczecinie neutralizują zawartość pakunku. Działania te zabezpieczają siły Państwowej Straży Pożarnej oraz służby medyczne Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie.
Po zakończeniu tych czynności dowódca akcji kieruje siły w miejsce odnalezienia drugiego z dronów, gdzie funkcjonariusze prowadzą rozpoznanie i neutralizację drugiego z pakunków.
Akcja kończy się wyeliminowaniem zagrożenia.
Przeczytaj również: Miłosne igraszki postawiły na nogi sąsiadów... i służby ratunkowe! [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]
Terminal LNG w Świnoujściu jest infrastrukturą krytyczną i jako taka wymaga szczególnej ochrony oraz szerokich działań prewencyjnych. Tego typu ćwiczenia mają za zadanie udoskonalić koordynację działań poszczególnych służb oraz przepływ informacji między nimi, aby w przypadku realnego zagrożenia służby działały szybko, sprawnie i zdecydowanie podczas eliminowania sytuacji kryzysowej.