Polecany artykuł:
Osoby, które zamiast węglem, palą w piecach śmieciami, mogą spodziewać się pukania do drzwi. Dwa drony zakupione przez miasto mają za zadanie ułatwić lokalizowanie takich sytuacji. Pierwsze pomiary zostały już wykonane.
- Uzyskaliśmy już akceptację ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego - mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. - Dzisiaj tak naprawdę inaugurujemy działania. w oparciu o przewidziane i przygotowane przez naszych partnerów rozwiązania technologiczne. My w trakcie pomiarów notujemy przekroczenia i lokalizujemy konkretną nieruchomość.
Przeczytaj również: Akcja ratunkowa na działkach. Starsza pani nadziała się na metalowy pręt
Drony będą wylatywały nad miasto 2-3 razy w tygodniu, o różnych porach dnia, także wieczorem. Operatorowi urządzenia będą towarzyszyli strażnicy miejscy, którzy w przypadku stwierdzenia zwiększonego stężenia szkodliwych substancji, przeprowadzą kontrolę we wskazanym budynku.
Do mieszkańców trafią także przygotowane przez miasto materiały edukacyjne, z których dowiedzą się, czym można, a czym nie można palić w piecach i jakie kary za to grożą. Za spalanie odpadów grozi mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5 tysięcy złotych, gdy sprawa trafi do sądu.
Przeczytaj również: W 2019 roku nie kupimy w Polsce papierosów? To nie żart! Wszystko zależy od... rządu! [WIDEO]
Mieszkańcy Szczecina, którzy chcą być bardziej "eko" i wymienić stary piec węglowy na nowe, bardziej przyjazne dla środowiska źródło ciepła, mogą skorzystać z programu "Mewa" i otrzymać dofinansowanie. Informacje dotyczące programu znajdują się na stronie Zielone Miasto Szczecin.