Można się pogubić

Do Berlina tędy nie dojedziesz. Drogowy absurd w Szczecinie

2023-01-03 13:14

Kierowcy jadący przez skrzyżowanie ulicy Ku Słońcu i alei Piastów w Szczecinie, zdecydowanie bardziej niż drogowskazom, powinni zaufać samochodowej nawigacji lub własnej intuicji. Jak się okazuje, strzałki z nazwami miejscowości pokazują kierunek jazdy, który nie do końca zgodny jest z rzeczywistości. Osoby, które nie znają Szczecina, mogą się w tym miejscu nieźle zakręcić!

Wszystko wskazuje na to, że kierunek zalecanej jazdy jest zgodny z... kierunkiem wiatru. Strzałki umieszczone na słupie wskazują bowiem zupełnie przypadkowe kierunki, tak jakby silne podmuchy zmieniły ich położenie. Okazuje się, że do Kołbaskowa czy Berlina prowadzi dokładnie ta sama trasa, co do Bydgoszczy lub centrum miasta, czyli przez ulicę Narutowicza. Jest to zupełną nieprawdą, gdyż w kierunku przejścia granicznego i stolicy Niemiec należy jechać w zupełnie przeciwnym kierunku, czyli w stronę placu Szyrockiego. Dla kierowcy, który uwierzy temu drogowskazowi, oznacza to jedno - kłopoty.

Do Berlina tędy nie dojedziesz. Drogowy absurd w Szczecinie

Oczywiście można - zgodnie ze wskazaniami drogowskazu - dojechać do Kołbaskowa i dalej do Berlina, drogą krajową nr 10 przez plac Zwycięstwa, Bramę Portową, ulice Gdańską i Struga, węzeł Kijewo i następnie autostradę A6 w kierunku granicy, tylko po co pokonywać dystans ponad 30 kilometrów, ryzykując utknięcie w korkach w centrum i tracąc czas, a także drogie paliwo, skoro istnieje krótsza i wygodniejsza trasa krajową "trzynastką" przez Gumieńce i Przecław, licząca sobie niewiele ponad 10 kilometrów?

Okazuje się, że z taką sytuacją mamy do czynienia już od dawna. Na zdjęciach z Google Street View z lat 2017 i 2019 widzimy, że strzałki wskazują inne, jednak tak samo błędne kierunki. Najbardziej "wiarygodna" jest wersja z 2014 roku. Czy to oznacza, że drogowskazy wprowadzają kierowców w błąd już od ponad 6 lat?

Sonda
Czy korzystasz z nawigacji podczas jazdy?