Dlaczego wyją syreny alarmowe? [Sobota, 1.08.2020]

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Dlaczego wyją syreny alarmowe? [Sobota, 1.08.2020]

2020-07-31 12:25

W sobotę, 1 sierpnia, równo o godz. 17:00 w wielu miastach w Polsce można usłyszeć głośny dźwięk syren. Dlaczego wyją syreny alarmowe? Czy mamy powody do obaw? Co się stało? Wyjaśniamy.

Syreny alarmowe uruchamiane są nie tylko w sytuacji zagrożenia. Są one uruchamiane również, by upamiętnić ważne wydarzenia z historii Polski - przeważnie te tragiczne. W ich rocznicę włączany jest dźwięk syren alarmowych, by przypomnieć o tych wydarzeniach i oddać hołd osobom, które brały w nich udział.

Dlaczego wyją syreny alarmowe w sobotę 1.08.2020?

1 sierpnia to bardzo ważna data w historii Polski. Tego dnia, w 1944 roku w Warszawie doszło do wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń podczas II wojny światowej.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na licznych budynkach wywieszane są flagi narodowe, w wielu miastach w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tego wydarzenia, a równo o godzinie 17:00 uruchamiane są syreny alarmowe.

Dlaczego syreny alarmowe wyją o godz. 17:00?

17:00 to słynna Godzina "W", która rozpoczęła Powstanie Warszawskie. To właśnie dlatego, dokładnie o tej godzinie uruchamiane są syreny alarmowe. Ich dźwięk emitowany jest zwykle około minuty. Jest to forma oddania czci wszystkim, którzy brali udział w tym wielkim narodowym zrywie i stracili życie w walce o wolność Ojczyzny.

O godz. 17:00, w czasie, gdy wyją syreny, na chwilę zostaje wstrzymany ruch samochodowy. Przechodnie zatrzymują się i w ciszy oddają hołd bohaterom powstania.

Powstanie Warszawskie - czym było?

Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza". Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i zakończyło się kapitulacją strony polskiej 3 października 1944 roku.

W trakcie walk trwających ponad 2 miesiące, zginęło blisko 200 tys. osób cywilnych i 10 tysięcy żołnierzy. W wyniku powstania, kilkadziesiąt tysięcy osób zostało rannych. Wiele osób trafiło również do niewoli i obozów koncentracyjnych.

Powstanie Warszawskie było największym zrywem ruchu oporu w okupowanej Europie.

Sonda
Czy uważasz, że Powstanie Warszawskie było potrzebne?
WERSJA Z BŁĘDEM Powstanie Warszawskie. Groby młodych powstańców. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają