Narodowy Spis 2021

i

Autor: mat.prasowe

Dlaczego trzeba wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021? Sprawdź!

2021-08-23 11:49

Spis powszechny to wyjątkowe badanie organizowane przez Główny Urząd Statystyczny raz na 10 lat. Badanie to realizowane jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej i ma znaczenie zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Spis powszechny trwa od 1 kwietnia do 30 września 2021 r.

Spisy powszechne przeprowadzane są w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej w celu uzyskania rzetelnej i obiektywnej wiedzy o liczbie osób przebywających na danym terenie, ich wieku, potrzebach oraz warunkach życia. Zgodnie z zaleceniami ONZ i UE, spisy powszechne odbywają się co 10 lat. Zebrane dane posłużą przede wszystkim do analiz i opracowań statystycznych. Wyniki są również niezbędne podczas podejmowania strategicznych decyzji i projektowania planów rozwojowych zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i na poziomie poszczególnych gmin.

Dostęp do rzetelnych informacji

Spis to jedyne badanie, które swoim zasięgiem obejmuje całą populację kraju. Dzięki zgromadzonym danym możemy dowiedzieć się m.in. ile osób mieszka w Polsce, jaki jest poziom wykształcenia i jaka jest nasza aktywność na rynku pracy. Dostęp do takich informacji to podstawa dobrze rozwiniętych społeczeństw. Każdy z nas ma możliwość korzystania z tych samych danych, co jest podstawą podejmowania ważnych decyzji prywatnych i zawodowych.

Wpływ na rozwój kraju i regionu

Wyniki opracowane na podstawie danych zebranych w spisie powszechnym służą do tworzenia prognoz i projektów, kształtujących przyszłość ludności naszego kraju. Na ich podstawie opracowuje się analizy dotyczące stabilności finansowej państwa czy też plany zagospodarowania przestrzennego. Dlatego to ważne, by każdy z nas wziął udział w spisie, przyczyniając się tym samym do uzyskania rzetelnego obrazu naszego społeczeństwa.

Sposób na wyrażenie własnych potrzeb

Na podstawie NSP 2021 przyznawane są m.in. środki finansowe dla poszczególnych samorządów. Oznacza to, że biorąc udział w spisie, informujemy nie tylko o naszych potrzebach, lecz także sprawiamy, że lokalne społeczności zostają zauważone, a co za tym idzie – mogą otrzymać realną pomoc. To właśnie takie dane są podstawą realizowania wszelkich programów wsparcia.

Narodowy Spis 2021

i

Autor: mat.prasowe Link: https://spis.gov.pl/

Spełnienie obowiązku

Udział w NSP jest obowiązkowy. Odmowa uczestnictwa w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny. Spis powszechny służy dobru obywateli i kraju. Udział w nim czyni z nas świadomych uczestników życia publicznego i utrwala postawy obywatelskie. To ważne, by podobnie jak w wyborach demokratycznych „zabrać” głos, zaznaczyć swoją obecność i wpłynąć na rozwój kraju. W spisie liczy się każdy. Przekłada się to na możliwie najpełniejszy obraz społeczeństwa, w którym obecnie żyjemy.

Kontynuacja 100-letniej tradycji

Nowoczesność to jedno. Warto też uświadomić sobie znaczenie tradycji, która stanowi o ramach współczesnego świata. Pierwszy spis powszechny po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, miał miejsce w 1921 roku. Dziś, 100 lat później, mamy okazję kultywować tę tradycję i wesprzeć rozwój naszego państwa.

Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021?

To proste. Najszybciej i najwygodniej można spisać się samodzielnie, korzystając z formularza na stronie spis.gov.pl. Ważne, by podać w nim dane według stanu na 31 marca 2021 r. Dostęp do swoich danych mamy przez 14 dni od pierwszego poprawnego logowania. Dzieci i nieletnią młodzież muszą spisać rodzice lub opiekunowie prawni, natomiast w przypadku osób nieobecnych, ich dane przekazują osoby pełnoletnie, które należą do tego samego gospodarstwa domowego.

Można również spisać się, dzwoniąc na infolinię spisową obsługiwaną przez pracowników statystyki publicznej – 22 279 99 99 (wew. 1).

Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, będą kontaktowali się rachmistrzowie telefonicznie. Rachmistrzowie będą dzwonić z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Mogą się również kontaktować bezpośrednio z osobami jeszcze niespisanymi. Każdy rachmistrz posiada oficjalny identyfikator. Nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi.

Narodowy Spis 2021

i

Autor: mat.prasowe Link: https://spis.gov.pl/

Wygraj nagrody!

Chcesz zgarnąć wyjątkowe nagrody? Jeśli tak, to koniecznie weź udział w naszym konkursie. To zajmie Ci dosłownie chwilę. Wystarczy, że odpowiesz na krótkie pytanie: Jakie pytanie dodałbyś do kwestionariusza Narodowego Spisu Powszechnego 2021 i już masz szansę zostać jednym z laureatów. Do wygrania pięć zestawów zawierających:

  • głośnik bezprzewodowy,
  • słuchawki bezprzewodowe
  • myszka bezprzewodowa na bluetooth.

Konkurs trwa do 26 września, a nagradzane są najbardziej kreatywne odpowiedzi. Więcej informacji znajdziesz >>tutaj<<.

Artykuł sponsorowany