Czynniki utrudniające poszukiwanie pracy

i

Autor: mat.prasowe

Czynniki utrudniające poszukiwanie pracy

2019-09-23 8:00

Istnieje zestaw czynników, które w sposób trwały lub tymczasowy utrudniają poszukiwania pracy. Jedne wynikają z postępowania osoby poszukującej zatrudnienia, kolejne z postawy pracodawcy, a jeszcze inne - z uwarunkowań rynku pracy.

Szukanie zatrudnienia dopiero po utracie bieżącej pracy

Nic nie jest nam dane na wieczność, co dotyczy również pracy. To, że mamy ją teraz, nie oznacza, że będziemy ją mieć za pięć czy dziesięć lat. Aby nie dać się zaskoczyć i być przygotowanym na nieplanowany rozwój wypadków, warto co jakiś czas przeglądać rynek pracy. Może dojść bowiem do sytuacji, w której w sposób nagły i nieodwracalny utracimy obecne stanowisko i będziemy musieli zatrudnić się natychmiast w nowym miejscu. Wówczas nasze możliwości wyboru będą ograniczone m.in. przez malejący budżet domowy.

Pasywne poszukiwanie pracy

Nie ma nic gorszego niż pasywne poszukiwania pracy. Wynika ono najczęściej ze strachu bądź lenistwa związanego z dotychczasowym statusem życia i możliwościami rozwojowymi. Niektórzy eksperci do spraw zatrudnienia uważają wręcz, że pasywne poszukiwanie pracy oznacza również odpowiadanie jedynie na oferty zamieszczane w sieci (m.in. na portalu Pracuj.pl), gdy tak naprawdę najlepsze propozycje zatrudnienia osiąga się dzięki networkingowi. Bierne poszukiwanie pracy oznacza również wybiórcze przesyłanie życiorysów do firm w nieregularnych odstępach czasowych.

Czynniki utrudniające poszukiwanie pracy

i

Autor: mat.prasowe

Brak określonego planu zawodowego

Brak określonego planu na własny rozwój i zatrudnienie bardzo często skutkują wysyłaniem CV na chybił trafił do różnych pracodawców. Nie powinien wówczas dziwić fakt, iż zatrudniamy się w sposób przypadkowy i chaotyczny, niezwiązany z naszymi pasjami oraz wykształceniem. Tego typu praktyki skutkują dużą rotacją pracy, a co za tym idzie - wysokim progiem niezadowolenia z zatrudnienia i zaniżoną samooceną.

Unikanie bezpośredniego kontaktu z pracodawcą

Czynnikiem utrudniającym zdobycie wymarzonej pracy jest m.in. unikanie bądź niechęć do bezpośredniego kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Dotyczy to np. nieuczestniczenia w targach pracy, networkingach oraz braku konta na portalach społecznościowych skupiających pracowników czy osoby poszukujące pracy. W ten sposób wiele ludzi zamyka się w bańce, do której dopływają jedynie oferty pracy, a kontakt z firmami oferującymi zatrudnienie jest sporadyczny. Istnieje wówczas duże ryzyko wydłużenia okresu poszukiwania pracy.