Braki kadrowe
Braki kadrowe w danej firmie to przyczyna, dla której najczęściej uruchamiany jest proces rekrutacji na wybrane stanowisko. Należy jednak zwrócić uwagę, czy dana firma poszukuje większej ilości osób, czy po prostu wolne jest konkretne stanowisko. W pierwszym przypadku może oznaczać to, iż redefinicji bądź przemianowaniu uległ cały zespół bądź dział. Wówczas nasze szanse na posadę są wyższe, gdyż braki kadrowe wynikają ze zmiany statusu quo firmy. W praktyce oznacza to o wiele większy popyt na pracowników oraz zmianę wymagań, najczęściej z bardziej na mniej rygorystyczne.
Kompetencje pracownicze
Wysokie kompetencje to czynnik gwarantujący szybkie i skuteczne zatrudnienie. Przed poszukiwaniem pracy warto ustalić, jaki jest status naszych umiejętności na rynku i czy są one pożądane w danej branży. Im są one bardziej niszowe i specjalistyczne, tym większa elastyczność negocjacji dotyczących m.in. wynagrodzenia na wybranym stanowisku. Warto zwrócić uwagę na to, jakie konkretne umiejętności są wymagane w danej branży. Informacje na ten temat można uzyskać m.in. poprzez research ofert pracy na portalach pokroju Pracuj.pl.
Możliwości firmy
Zatrudnienie w wybranej firmie zależy m.in. od jej możliwości rozwojowych, a także sposobu, w jaki sposób podchodzi do pracowników. Najszybciej dostaniemy się do dużych firm funkcjonujących w oparciu o rotację pracowniczą. W tego typu przedsiębiorstwach szkolenia odbywają się rzadko, a jeśli już do nich dochodzi, to robione są masowo. W mniejszych firmach o wiele łatwiej uzyskać możliwość samorozwoju, niemniej warunki stawiane przed kandydatami są dużo bardziej surowe. Ponadto, mniejsze firmy wolą operować na niewielkim rynku, a więc nie potrzebują dużej ilości pracowników do świadczenia usług.
Trendy rynkowe
Trendy wyznaczane przez rynek pracy bardzo mocno wpływają na zatrudnienie w poszczególnych firmach. Jest tak przede wszystkim z racji, iż są realnym odzwierciedleniem zapotrzebowania w danej branży. Obecnym trendem jest wysoki popyt na specjalistów IT i szeroko pojmowanej elektrotechniki. Będzie on trwał tak długo, dopóki rozwój technologiczny nie wyhamuje.