Czym zajmuje się anestezjolog i jak nim zostać?

i

Autor: mat. prasowe Czym zajmuje się anestezjolog i jak nim zostać?

Czym zajmuje się anestezjolog i jak nim zostać?

2021-06-15 6:00

Anestezjolog to zawód, który, wbrew pozorom, jest bardziej wymagający niż się wydaje. Często zakłada się, że ten specjalista jedynie przygotowuje pacjenta do zabiegu, a następnie spokojnie czeka na jego wybudzenie. Jednak ta profesja nie jest tak prosta i niezobowiązująca, a wręcz przeciwnie. Wiąże się ona z bardzo dużą odpowiedzialnością.

Praca anestezjologa

Anestezjolog zajmuje się przede wszystkim wykonaniem samodzielnego znieczulenia. Przygotowuje je wraz z pielęgniarką, a gdy pacjent jest już pod narkozą, wówczas trzeba go stale monitorować i upewniać się, że cały proces przebiega bezpiecznie. Kolejny etap to wybudzenie takiej osoby oraz zaprowadzenie jej do sali pooperacyjnej. Można by się zapytać: co w tym takiego trudnego? Warto wiedzieć, że to, co dzieje się przed samą operacją, jest niezwykle ważne. Anestezjolog musi najpierw ocenić ryzyko zabiegu na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Co więcej, podczas etapu związanego z uśpieniem, należy stale monitorować wszystkie parametry życiowe chorego. Niekiedy musi również podać kolejną dawkę środka znieczulającego. Innymi słowy, anestezjolog jest odpowiedzialny za poprawny przebieg całej operacji oraz za bezpieczeństwo pacjenta w jej trakcie. Ten zawód wymaga zatem dużego poziomu skupienia i uważności.

Oferty pracy dla anestezjologa są liczne, ponieważ taki specjalista jest potrzebny właściwie w każdym szpitalu, niezależnie od oddziału. Przebywając w szpitalu, pacjenci rzadko znają taką osobę z nazwiska i nie nawiązują z nią takiego kontaktu, jak z lekarzem prowadzącym operację. Jednak anestezjolog pozostaje niezwykle ważnym i potrzebnym specjalistą, który dba o stan zdrowia wielu chorych.

Czym zajmuje się anestezjolog i jak nim zostać?

i

Autor: mat. prasowe Czym zajmuje się anestezjolog i jak nim zostać?

Wymagania na stanowisko anestezjologa

Pierwszym krokiem do zostania tym specjalistą jest oczywiście ukończenie studiów medycznych. Następnie kandydat musi rozpocząć specjalizację, w ramach której będzie odbywał staże lekarskie oraz kończył obowiązkowe kursy. To szkolenie z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii trwa aż 6 lat. Zatem aby pracować na tym stanowisku trzeba przejść dość długą drogę, wypełnioną bardzo intensywną edukacją. Jednak ma to swoje uzasadnienie, jako że ten zawód wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Warto też pamiętać, że praca anestezjologa powoduje niezwykle ogromną satysfakcję i umożliwia realną pomoc drugiemu człowiekowi.

Artykuł sponsorowany