Czy plac Orła Białego stanie się rynkiem z prawdziwego zdarzenia? Są wyniki konkursu architektonicznego [WIZUALIZACJE]

2019-01-31 17:08

Koncepcji na zagospodarowanie placu Orła Białego było już kilka i dotychczas żadna z nich nie doczekała się realizacji. Centralny plac szczecińskiego Starego Miasta od lat jest zaniedbany i pełni przede wszystkim funkcję parkingu. Czy w końcu ma on szansę stać się rynkiem z prawdziwego zdarzenia?

W czwartek zostały ogłoszone wyniki konkursu ogłoszonego przez miasto. Zgłoszono do niego 13 prac.

Przedmiotem konkursu było wykonanie i zaprezentowanie, przeznaczonej do realizacji, koncepcji na zagospodarowanie Placu Orła Białego w Szczecinie wraz z koncepcją zagospodarowania w obszarze wyznaczonym Placem Żołnierza Polskiego, ul. Farną i Sołtysią, ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego i ul. Tkacką.

Przeczytaj również: "Ale urwał! Ale to było dobre!" - Hit Internetu ze Szczecina obchodzi kolejne urodziny. Jak teraz wygląda to miejsce? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zwycięską koncepcję w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie placu Orła Białego przedstawiło Biuro "Orłowski Szymański Architekci" ze Szczecina. Biuro otrzymało nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych. Drugą nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych przyznano Pracowni Architektonicznej "Archaid" Jacek Szewczyk. Trzecie miejsce oraz nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przypadło "Domino" Grupie Architektonicznej Wojciech Dunaj. Przyznano również 3 wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych.

Rewolucja czy kosmetyka?

Co się zmieni na placu Orła Białego? Tak naprawdę niewiele, poza nową nawierzchnią i kilkoma kosmetycznymi zmianami. Parking pozostanie. Po uporządkowaniu kwestii parkowania ubędzie zaledwie kilka miejsc. Pozostanie także zieleń w nieco uporządkowanej formie. Mają pojawić się także elementy małej architektury. Trudno w tym przypadku mówić o jakiejkolwiek rewolucji.

Przeczytaj również: Są chętni na przebudowę torowiska na Mickiewicza. Chcą więcej niż miasto planuje wydać

Konkurs obejmował także zagospodarowanie ulicy Tkackiej. Od lat pojawiały się propozycję, by stała się ona deptakiem lub woonerfem. W zwycięskiej pracy nie wzięto tego jednak pod uwagę. Tkacka nadal pełni rolę tranzytową dla ruchu samochodowego. Wprawdzie uporządkowano kwestię parkowania i dodano trochę zieleni, jednak charakter ulicy pozostaje bez większych zmian.

Przeczytaj również: Ksiądz po kolędzie tylko na zaproszenie? Nowe zasady w jednej ze szczecińskich parafii

Zobacz wideo:

Nasi Partnerzy polecają