Liczenie bezdomnych w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Liczenie bezdomnych w Szczecinie

Coraz mniej bezdomnych w Szczecinie

2019-02-25 18:31

W Szczecinie spada liczba osób bezdomnych - tak wynika z badań przeprowadzonych kilka tygodni temu.  

W nocy z 13 na 14 lutego na terenie całego kraju przeprowadzone zostało liczenie osób bezdomnych. Takie badanie zostało przeprowadzone również w Szczecinie. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przeprowadzili działania wspólnie z przedstawicielami straży miejskiej, policji, izby wytrzeźwień, SOK, pogotowia ratunkowego oraz organizacji pozarządowych prowadzących schroniska.

Przeczytaj również: Ilu bezdomnych żyje w Szczecinie? Kim są? Jak sobie radzą? [ZDJĘCIA]

- Podczas badania na terenie Szczecina policzono dokładnie 853 osoby bezdomne. To o około 100 mniej niż przed dwoma laty - informuje Maciej Homis ze szczecińskiego MOPR-u

Badanie przeprowadzone zostało na zlecenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Skąd się bierze bezdomność?

Z analizy ankiet przeprowadzonych z osobami bezdomnymi wynika iż najczęstszymi powodami bezdomności są:

  • bezrobocie,
  • zły stan zdrowia, niepełnosprawność,
  • eksmisja,
  • uzależnienie,
  • zadłużenie.

Przeczytaj również: Ktoś w bestialski sposób obciął kotu uszy. Trwają poszukiwania zwyrodnialca

Kim są szczecińscy bezdomni?

W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat zmieniła się struktura najliczniejszej grupy osób bezdomnych. Obecnie najliczniejsza grupa to mężczyźni, powyżej 60. roku życia, z wykształceniem podstawowym, średnim lub zawodowym, którzy borykają z problemem bezdomności od 10-20 lat. Było ich dokładnie 326.

Drugą najliczniejszą grupą byli mężczyźni w wieku 41-60 lat – 273 osób. Najczęściej są to osoby z wykształceniem zawodowym, które borykają się z problemem bezdomności od 5-10 lat.

Przy poprzednim badaniu te proporcje były odwrotne, największa liczbę osób stanowili bezdomni w wieku 41-60, druga grupa to osoby powyżej 60 roku życia. Potwierdza to trend, który obserwujemy od dłuższego czasu. Osoby bezdomne to coraz częściej osoby starsze, wymagające wsparcia nie tylko w formie zapewnienia schronienia czy wyżywienia, ale coraz częściej również wsparcia w formie usług opiekuńczych. Z tego powodu systematycznie zwiększane są miejsca w schronisku dla osób bezdomnych przy ul. Hryniewieckiego. Od stycznia tego roku utworzono tam dodatkowo 20 miejsc – w sumie placówka dysponuje teraz 105 miejscami.

Przeczytaj również: Prawie dwieście na liczniku, promile w organizmie. Szaleńczy "rajd" BMW na S3 [WIDEO]

Zobacz wideo:

Nasi Partnerzy polecają