Certyfikat COVID. Jak go zdobyć? Gdzie go sprawdzić? Czy rząd wprowadzi przepustki covidowe?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Certyfikat COVID. Jak go zdobyć? Gdzie go sprawdzić? Czy rząd wprowadzi "przepustki covidowe"?

Certyfikat COVID. Jak go zdobyć? Gdzie go sprawdzić? Czy rząd wprowadzi "przepustki covidowe"?

2021-10-25 13:15

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się blisko rok temu. Na początku cieszyły się dużym zainteresowaniem, jednak po kilku miesiącach liczba chętnych do przyjęcia szczepionki drastycznie spadła. Każda osoba, która przyjęła pełną dawkę preparatu, otrzymała certyfikat zaszczepienia. W wielu przypadkach stał się on przepustką do wyjazdu na wakacje, a w niektórych krajach nawet do skorzystania z usług gastronomicznych czy udania się na zakupy. Czy w Polsce takie rozwiązanie również zostanie wprowadzone? Jak zdobyć certyfikat szczepienia? Jak sprawdzić jego ważność? Wyjaśniamy.

Jak zdobyć certyfikat COVID-19?

Certyfikat szczepienia przeciw COVID-19 otrzymała każda osoba, która przyjęła pełną dawkę szczepionki (dwie dawki preparatu Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca, a w przypadku preparatu Johnson & Johnson - jedną dawkę). Dokument został wystawiony automatycznie, więc nie ma potrzeby dokonywać żadnych dodatkowych formalności, by go zdobyć. Po prostu wystarczy się zaszczepić. Na początku był to certyfikat obowiązujący tylko w Polsce, jednak krótko potem został on zamieniony na certyfikat europejski, który jest honorowany na terenie całej Unii Europejskiej.

Zobacz: Zamkną restauracje, kina i baseny dla niezaszczepionych? Wiemy, co planuje rząd

Jak mam sprawdzić czy posiadam certyfikat szczepienia?

Unijny Certyfikat COVID jest dokumentem elektronicznym, który można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Po zalogowaniu się na stronie pacjent.gov.pl (np. za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub bankowości internetowej), znajdziemy go w zakładce "Certyfikaty". Dokument można wuświetlić w urządzeniu mobilnym lub go wydrukować. Zdecydowanie łatwiej jest w przypadku posiadania mobilnej aplikacji mObywatel, gdzie poza podstawowymi dokumentami jak dowód osobisty czy prawo jazdy, znajdziemy również certyfikat szczepienia.

Czytaj też: Koronawirus. Trzecia dawka szczepionki na COVID-19: dla kogo i kiedy? Sprawdź, czy minęło pół roku

Handel fałszywymi certyfikatami COVID

W sieci coraz częściej można znaleźć oferty wystawienia certyfikatu COVID bez konieczności przyjęcia szczepionki. Za taki "dokument" trzeba zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ten proceder jest popularny zwłaszcza wśród antyszczepionkowców, którzy wymyślają teorie spiskowe na temat szczepień, unikają ich, jednak chcą uniknąć formalnych komplikacji związanych z ich brakiem. Warto jednak pamiętać, że fałszowanie dokumentacji medycznej jest przestępstwem i grożą za niego surowe konsekwencje. Za handel podrabianymi certyfikatami COVID-19 grozi wysoka grzywna, a nawet kara więzienia.

Do kina i restauracji tylko zaszczepieni?

W wybranych krajach Unii Europejskiej już kilka miesięcy temu wprowadzono obowiązek posiadania certyfikatu szczepienia przy wejściu do kin, restauracji, kawiarni, siłowni czy dyskotek. "Przepustki covidowe" są też potrzebne do skorzystania z niektórych środków transportu zbiorowego. Szczegółowe przepisy w tej kwestii są ustalane przez poszczególne kraje, dlatego przed wyjazdem za granicę warto się z nimi zapoznać. Czy podobne zasady zostaną wprowadzone w Polsce? Na razie takie działania nie są planowane, jednak wszystko będzie najprawdopodobniej zależeć od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Czytaj też: Widok jak z horroru w samym centrum Szczecina. Strach tu wejść! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Zaszczepiłeś się już przeciwko COVID-19?
Na czym polega fizjoterapia pacjentów, którzy przeszli COVID-19?
Nasi Partnerzy polecają