Dzielna i śliczna dziewczynka!

Była najmniejszą pacjentką szpitala w Szczecinie Zdrojach. Lilianka wygrała walkę o życie. Dziś ma już 3 lata i pomaga mamie

Urodziła się w 22. tygodniu ciąży, ważyła zaledwie 450 gramów, mierzyła tylko 27 centymetrów i jej życie było bardzo zagrożone. Walka o życie dziewczynki trwała kilka miesięcy i zakończyła się sukcesem. Dziś Lilianka jest już wesołą 3-latką, która cieszy się beztroskim dzieciństwem, ale także pomaga swojej mamie w opiece nad młodszą siostrą.

Lilianka była najmniejszym i najmłodszym wcześniakiem, który urodził się w szpitalu w Szczecinie Zdrojach. Lekarze walczyli o życie maleńkiej dziewczynki przez cztery miesiące. Ich ogromne starania zakończyły się szczęśliwie. W czerwcu 2019 roku zdrowa dziewczynka opuściła szpital, ważąc już 3,3 kg i 49 cm wzrostu. Mówiono wręcz o cudzie. Zdecydowana większość podobnych przypadków kończy się śmiercią.

- 90 procent takich dzieci umiera, a te, które uda się uratować, w 90 procentach mają bardzo poważne powikłania – mówił wtedy dr Jacek Patalan, ordynator oddziału patologii i intensywnej terapii noworodka szpitala. - A Liliana wygrała los, bo nie dość, że żyje, to szpital opuści zdrowa.

Dziś Lilianka ma już 3 lata i jest wesołą i uśmiechniętą dziewczynką. Od niedawna chodzi do przedszkola. Pomaga również swojej mamie w opiece nad swoją młodszą siostrzyczką Helenką, która przyszła na świat 7 miesięcy temu. Najbardziej lubi jednak rozrabiać ze swoim starszym bratem Dominikiem.

"Pomimo niewielkich problemów zdrowotnych, jak na tak skrajnego wcześniaka, dziewczynka dobrze się rozwija" - podkreślają lekarze ze szpitala w Zdrojach.

W 2022 roku, w szpitalu w Szczecinie Zdrojach przyszło na świat ponad 1800 noworodków, z czego 219 to były wcześniaki.

Sonda
Jak oceniasz poziom opieki na porodówkach w polskich szpitalach?
Nie wiedziała, że jest w ciąży. Kobiecie grozi surowa kara.
Nasi Partnerzy polecają