Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Postępy w budowie SKM w styczniu 2022 r.

Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Wkracza wykonawca zastępczy

2022-03-03 10:53

To największa i najbardziej pechowa inwestycja komunikacyjna ostatnich lat w Szczecinie i regionie. Mowa o budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, której zadaniem jest umożliwienie szybkiego transportu między stolicą Pomorza Zachodniego, Policami, Gryfinem, Stargardem i Goleniowem. O ile samorządy wywiązują się ze swoich zadań, budując węzły przesiadkowe i otoczenie przyszłych przystanków SKM, to kolejowa część inwestycji wciąż napotyka na problemy. Ogromne opóźnienia, a co za tym idzie - niedotrzymanie terminu zakończenia budowy, może skutkować utratą półmiliardowej dotacji z Unii Europejskiej. Żeby tego uniknąć, na plac budowy wszedł wykonawca zastępczy.

Zakład Robót Komunikacyjnych - DOM z Poznania na przełomie lutego i marca weszła na plac budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej jako wykonawca zastępczy. Firma ma wykonać dodatkowe wzmocnienia gruntu, podtorza i skarp, a także przebudować nawierzchnię na około 2,5-kilometrowym odcinku najbardziej problematycznej trasy między Szczecinem i Policami. Wcześniej wykonano niezbędną inwentaryzację prac i materiałów.

Obecnie prace prowadzone są na szlaku, następnie wykonawca zastępczy ma kontynuować prace na przystankach Szczecin Skolwin i Szczecin Gocław. Zakończenie prac zleconych firmie ZRK-DOM planowane jest na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2022 r.

Czytaj też: Kładą bruk i nowe chodniki. Tak zmienia się główna aleja w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Cała inwestycja, której generalnym wykonawcą po stronie kolejowej jest firma Trakcja S.A., ma zakończyć się do końca 2023 roku. Wcześniej miał to być rok 2022, jednak wiadomo, że ten termin nie miał szans zostać dotrzymany ze względu na ogromne opóźnienia w harmonogramie. PKP PLK wystąpiły więc do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o wydłużenie terminu.

Czytaj też: Szczecin miał swój własny dworzec w Berlinie. Poznaj historię Stettiner Bahnhof!

Sonda
Czy wierzysz w to, że SKM powstanie w Szczecinie?
Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Postępy nie napawają optymizmem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany