Tego nikt się nie spodziewał!

Budda z niespodzianką. Niecodzienne odkrycie w szczecińskim muzeum

W Muzeum Narodowym w Szczecinie dokonano niecodziennego odkrycia. Doszło do niego podczas prac konserwatorskich przy jednym z eksponatów. We wnętrzu niewielkiej figurki Buddy Maitrei, pochodzącej z XIX wieku, konserwatorka znalazła trzy zwoje papieru, na których znajdował się tekst, prawdopodobnie modlitwy.

Odkrycia dokonała Anna Borowiec z Pracowni Drewna i Metali Muzeum Narodowego w Szczecinie, która prowadziła prace konserwatorskie przy XIX-wiecznej figurce Buddy.

- Gdy oczyszczałam figurkę, zauważyłam, że jest ona zabezpieczona warstwą gliny - mówi Anna Borowiec. - Okazało się, że we wnętrzu znajdują się dwa zwoje papieru, a w jednym z nich był jeszcze trzeci.

W trzecim zwoju znajdowały się trzy drewniane elementy.

- Byłam zaskoczona, chociaż zdarzały się już takie odkrycia - dodaje pani Anna.

Na chwilę obecną, nie jest znana treść znajdująca się na znalezionych zwojach. Wszystko jednak wskazuje na to, że są to modlitwy.

- Na papierze najprawdopodobniej wypisane są mantry, czyli modlitwy w buddyzmie tybetańskim - tłumaczy Katarzyna Findlik-Gawron z Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Mimo, iż umieszczanie obiektów sakralizujących w figurkach Buddy jest spotykane dość często, odkrycie w szczecińskim muzeum jest dość niecodzienne, gdyż figurka jest niewielkich rozmiarów. Podobnego odkrycia dokonano 35 lat temu. W 1987 roku, w dużo większej figurze, muzealnicy ze Szczecina znaleźli m.in. drewienka z mantrami, kaszę, ryż, nasiona, a nawet kamienie szlachetne.

Zapisy znajdujące się na papierowych zwojach mają zostać przetłumaczone.

Figurka Buddy Maitrei, w której je odnaleziono, znajduje się w zbiorach szczecińskiego muzeum od 1984 roku. Została wykonana z brązu, w XIX wieku w Mongolii.

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu