Mija 8 lat od blackoutu w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Mija 8 lat od blackoutu w Szczecinie

Blackout w Szczecinie. 8 lat temu miasto pogrążyło się w ciemnościach

2016-04-08 11:30

8 kwietnia 2008 roku doszło do największej w awarii prądu w powojennej historii Szczecina. Uszkodzeniu uległy linie energetyczne zasilające miasto. Szczecin został całkowicie sparaliżowany.  

Przyczyną awarii okazały się nocne opady mokrego śniegu, pod którego ciężarem uszkodzone zostały cztery linie wysokiego i niskiego napięcia, zasilające m.in. lewobrzeżną część Szczecina. W efekcie nad ranem miasto pogrążyło się w ciemnościach. Stanęły tramwaje, pojawiły się problemy z dostawą wody, ogrzewania, łącznością telefoniczną i internetową. Nie działała sygnalizacja świetlna na ulicach. Zamknięte zostały sklepy, urzędy, uczelnie.

Nie pracowały także zakłady przemysłowe, m.in. Zakłady Chemiczne Police, które były pozbawione prądu przez ponad 12 godzin.

Szpitale w Szczecinie pracowały jak na ostrym dyżurze, planowane zabiegi przenoszono na inne terminy, operacje odbywały się wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia.

Prądu nie było także w wielu miejscowościach sąsiadujących ze Szczecinem. Sytuacja zaczęła wracać do normy dopiero w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych. Około godz. 18.00 prąd został włączony w centrum miasta, około godzinę później jasno zrobiło się w Policach i w gminach ościennych.

Przeczytaj również: Zobaczcie jak w latach dziewięćdziesiątych szczecinianki dbały o formę! [WIDEO]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany